e

تفاوت‌های  DBA و MBA

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

تفاوت‌های  DBA و MBA

هرچند در بسیاری از ارگان‌ها و سازمان‌ها مدرک DBA و مدرک MBA  ارزش یکسانی در سنجش شایستگی نیروی انسانی دارند ولی این دو در بطن تفاوت‌هایی دارند.

مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) مخفف عبارت (Master of Business Administration) مدرک مدیریت عمومی در مدیریت و حرفهٔ تجارت است. دوره MBA مستقیماً بر حسابداری تمرکز ندارند و مدیریت ارشد به‌گونه‌ای هستند که دانش‌پژوهان را با کسب‌وکار و موارد مرتبط با آن چون حسابداری، بازاریابی، مدیریت تبلیغات و عملیات، برنامه‌ریزی و منابع انسانی آشنا می‌نمایند. در مدیریت MBA تمرکز بر آماده‌سازی دانش‌ پژوه در حیطه ی  رویکرد عملی قواعد و استراتژی‌های تجارت و مدیریت است و نه صرفاً بر آموزش مفاهیم تئوری کسب و کار. در اصل در این دوره دانش‌ پژوه آن دسته از اطلاعاتی را دریافت می‌کند که از پیش وجود داشته است.

دکترای مدیریت حرفه‌ ای کسب‌‌ و کار DBA مخفف عبارت (Doctorate of Business Administration) بالاترین درجهٔ مدرک در مدارک حسابداری و مدیریت است. در اصل هر دوی درجات PHD  و DBA  پژوهش‌محور می‌باشند، همراه با تمرکز بیشتری بر درک مفاهیم تئوری تجارت، مدیریت و حسابداری نسبت به نگرش کاربردی آن‌ها. در طول این دوره آن‌چه در ورای تئوری‌های مدیریتی و در دوره MBA  مطرح می‌شود آموزش داده می‌شود. در این دوره دانش‌پژوه علاوه بر این‌که آن دسته از اطلاعات از پیش‌آماده‌شده از طریق دستیابی به کتاب‌ها، سخنرانی‌ها، مطالعات موردی، ارتباط با اساتید و در حین کسب‌وکار را دریافت می‌کند، پس از دریافت این اطلاعات خود نیز به محقق و تولیدکننده ی این دانش تبدیل می‌شوند.

به عنوان مثال:

دانش‌ پژوه MBA چگونگی سوددهی را بررسی می‌کند و می‌آموزد که چگون سبب ایجاد سود و بازدهی مثبت شود. مدیر ارشد کسب‌ و کار ممکن است در موقعیتی در یک مورد مطالعاتی (Case Study)  خود را در موقعیت مدیر فروشی که با مساله‌ای حاد مواجه است قرار داده و پس از مواجه شدن با مشکلات فروش با مطالعهٔ کیس به حل و فصل آن می‌پردازد.

دکترای مدیریت حرفه‌ ای کسب‌‌ و کار تلاش می‌کند با توجه به کیس مطالعاتی  منشا سود را مشخص کرده و یک مورد مطالعاتی را ایجاد کند. تحت این نوع از مدیریت می‌توان مدلی را ساخته و توسعه داد به‌ طوری که شرایط فروش و زمان‌هایی که فروش تحت نوسانات تقاضا است را توضیح داده و طراحی کند و سپس آن را بر کسب‌ و کار سازمان خود و یا در سطحی جامع‌ تر اعمال کرده و آزمایش نماید. دانش‌پژوهان DBA  معمولاً افرادی مشغول در حوزه ی مدیریت و تجارت‌اند که به‌دنبال چالشی شخصی برای ارتقای سطح علمی و کاری خود در حوزهٔ یک محقق هستند. این افراد بعضاً دارای مدرک MBA  بوده و به دنبال فعالیت در هر دو حوزه مدیریت-تجارت و دنیای آکادمیک و توسعه دانش موجود خود می‌باشند.

                                                                                                                ثبت نام در دوره mba و dba

parspn parsi canada ikavosh shekarisaz
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس