e
نماکاری با آیینه و مواد تزیینی

دوره نماکاری با آیینه و مواد تزیینی


آینه کاری نوعی تزیین داخلی و خارجی ساختمان می باشد . در این نوع نماکاری ،  چسباندن تیکه های کوچک آینه با اشکال هندسی ، گل و شکل های مختلف به ساختمان نمای زیبایی می بخشد .در این زمینه ی هنری ، فرد هنرمند و یا آینه کار ، با استفاده از آینه و شیشه با اشکال متنوع و خاص ، نمایی درخشان و زیبا برای نماها به وجود میاورد. در این نوع نماکاری، بازتاب نور در قطعه های بیشمار و غیر یکنواخت ، تشعشع خاصی برای نمای ساختمان ایجاد می کند. آینه کاری ،پوششی بسیاز زیبا و جذاب و در عین حال با دوام ومحکم است ....

توضیحات بیشتر...

هر ۳ صفحه کتاب آموزشی معادل یک ساعت آموزش می باشد.

توضیحاتآینه کاری نوعی تزیین داخلی و خارجی ساختمان می باشد . در این نوع نماکاری ،  چسباندن تیکه های کوچک آینه با اشکال هندسی ، گل و شکل های مختلف به ساختمان نمای زیبایی می بخشد .در این زمینه ی هنری ، فرد هنرمند و یا آینه کار ، با استفاده از آینه و شیشه با اشکال متنوع و خاص ، نمایی درخشان و زیبا برای نماها به وجود میاورد. در این نوع نماکاری، بازتاب نور در قطعه های بیشمار و غیر یکنواخت ، تشعشع خاصی برای نمای ساختمان ایجاد می کند. آینه کاری ،پوششی بسیاز زیبا و جذاب و در عین حال با دوام ومحکم است .  

هنر آینه کاری یکی ازانواع صنایع دستی و هنرهای تزیینی ایران زمین می باشد که  این هنر یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده است. از آیینه کاری های بجا مانده می توان بنای دیوانخانهٔ شاه طهماسب صفوی (۹۳۰ - ۹۸۴ق/ یا ۱۵۲۴ - ۱۵۷۶م) در قزوین را نام برد.[نیازمند منبع] 

آب و آینه در فرهنگ ایرانیان نماد پاکی و روشنایی، راستگویی و صفا بوده‌اند و به احتمال زیاد کاربرد آن در معماری نیز همین معنا را دارد. علاوه بر این ریشه‌های اقتصادی آینه‌کاری را نباید فراموش کرد. در سده ۱۰هجری قمری آینه از اروپا به ویژه از ونیز به ایران وارد می‌شد و بخشی از این آینه‌ها هنگام جابه‌جایی در راه می‌شکست. هنرمندان ایرانی برای بهره‌گیری از قطعات شکسته راهی ابتکاری یافتند و از آن ها برای آینه‌کاری استفاده کردند و آینه‌کاری ظاهراً با کاربرد آنها آغاز شد. آینه کاری در آغاز با نصب جام‌های یک پارچه آینه بر بدنه بنا شروع شد. نه تنها درون بنا بلکه دیوارهای ستون‌دار عصر صفوی نیز با آینه‌های بزرگ تزیین شد.محتویات

 • ابزار و مواد کار آینه کاری
 • شیوه اجرای کار در آینه‌کاری
 • نگارخانه
 • منابع


ابزار و مواد کار آینه کاری

مصالح و مواد مورد استفاده در هنر آینه کاری عبارتند از: آینه چسب یا بُنکس (در اصطلاح چسب چوب را گویند)، سریش و گچ نرم. ابزارهایی که در هنر آینه کاری استفاده می‌شوند عبارتند از: قلم طراحی، خط کش چوبی برای خط اندازی روی شیشه، میز زیر دست، الماس آینه بر و تنها ابزاری که در نصب آن به کار برده می‌شود کاردک است . 


شیوه اجرای کار در آینه‌ کاری


این گونه‌ است که نخست، طرح مورد نظر توسط طراح، معمار یا شخص آینه کار آماده می‌شود سپس کاغذ طراحی شده را سوزنی می‌کنند و برسطح کار می‌گذارند و روی آن گرده زنی می‌کنند. 
پس از آن از روی طرحی که به وسیله گرده بر دیوار منتقل شده، هنر آینه کاری را به وسیله چسباندن قطعات آینه روی دیوار با گچ و سریش به انجام می‌رسانند. در سطوح آینه کاری زمینه کار دارای نقوش یا خطوط برجسته یا فرورفته‌است زمینه کار توسط یک فرد گچ‌بر مشابه طرح آینه کاری آماده شده، سپس قطعات آینه به وسیله آینه بر یا آینه کار در اندازه و اشکال مورد نظر با الگویی مقوایی برش داده شده (بدون انکه آنها را از هم جدا سازند) آماده می‌شود. 

آن گاه آینه چسبان به وسیله خمیری که مرکب از گچ و سریش است قطعات آینه را براساس طرح به وسیله فشار آوردن دست به محل برش آن‌ها روی گچ کشته بر سطح کار می‌چسباند و با فشار دست برجستگی و فرورفتگی مورد نظر را ایجاد می‌کند، سپس نقوش دلخواه و مورد نظر را پدیدار می‌سازد در پایان آینه پاک کن سطح کار را پاک کرده، براق می‌کند. 
اجرای طرح روی کاغذ پس از تشخیص ابعاد و تقسیم‌بندی گره محاسبه می‌شود سپس هر گره را در خود خرد کرده و به وسیله آینه‌های حمیل یک سانتیمتری که در اطراف نقش گره چسبانده می‌شود، گره اصلی نمایان می‌شود. 

در داخل لقاط گره نقوش ویژه طراحی شده مثل نقوش اسلیمی، گل و برگ و پرنده و غیره را اجرا می‌کنند و افزون بر آن قسمت آینه بری به وسیله آینه‌های رنگی و برش آینه به صورت محدب که به نام کُپ بری (آینه محدب) معروف است، طرح لازم را آماده کرده و به عنوان مثال در طرح درخت انگور الوان، سیاه و یاقوتی که هم رنگ و هم ابعاد آن مشخص است، شبیه اصل درخت طراحی می‌کنند و آینه محدب را بر اساس طرح آماده با گچ بر سطح کار می‌چسبانند. 

سپس لایه گچ نرم در قطر حدود سه میلی‌متر بر آخرین سطح بر جسته مالیده می‌شود و پس از آن شیشه‌های محدب ساخته شده را خرد کرده و با انواع آینه‌های رنگی به کار می‌برند. در مورد طرح‌های گیاهی و اسلیمی و قواره سازی، مانند معرق‌کاری برای تمام نقوش، الگو تهیه کرده و پس از برش آینه با الماس، به کمک سنگ، لبه‌های آن را گرد می‌کنند. 

ضخامت مطلوب آینه برای آینه کاری یک میلی‌متر است، اما تا ضخامت دو میلی‌متر یا بیشتر نیز به کار برده شده‌است. از آنجا که واردات آینه گران قیمت و شکننده بود، استادکاران ایرانی از مدت‌ها پیش به ساخت آینه‌های قلع و سیمابی می‌پرداختند. بعدها جیوه دادن آینه تغییر کرد و آب مقطر و "نیترات دراژن"(سنگ جهنم ) به کار بردند. این آینه چندان که باید شفاف نبود، از این رو در عمده آستانه‌ها و اماکن متبرکه آینه‌های بلژیکی به کار برده شده‌است. 

کمک به افزایش دوام و پایداری ساختمان‌ها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی (زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاک‌ها و دوده‌های حاوی مواد شیمیایی) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان

۱- زیبا و دلپذیر شدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما و منظره View مناسب و قابل قبولِ شهر یا محلی كه ساختمان در آن واقع شده‌است.

۲- كاهش اتلاف انرژی در تمام فصول سال؛ چراكه نما در ساختمان نقش یك عایق حرارتی و برودتی را بازی می‌كند، كه هم از هدر روی انرژی تولیدی سیستمهای گرمایشی و سرمایشی ساختمان ممانعت می‌كند و هم می‌تواند بر حسب جنس، رنگ و میزان سطحی كه دارد، باعث دفع و انعكاس گرما در فصل تابستان خصوصاً در مناطق گرمسیری شود، وعكس همین عملكرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمانها درمناطق سرد سیری ایفا نماید.

۳- نمای ساختمان بعنوان عایق صوتی ایده‌ال و مناسب؛ كاملاً واضح و روشن است كه نمای ساختمان نقش بسیار مهمی‌در كاهش ورود میزان آلودگی های صوتی و صداهای آزاردهنده محیط بیرون به فضای داخلی ساختمانهای اداری و مسكونی و …است.كه این مساله در ابر شهرهای با آلودگی های بالای صوتی بیشتر نمود پیدا می‌كند.در ساخت و سازهای عصر حاضر، این عایقكاری صوتی با استفاده از نماهای شیشه‌ای و با بكار گیری شیشه های چند لایه كه مابین آنها باگازهایی مثل آرگون پرشده یا خلاء می‌باشد، به نتایج بهتری (هم بهره‌ گیری از نور بیرون برای تامین روشنایی داخل ساختمان و هم ممانعت از ورود صداهای ناهنجار به‌ داخل) با بازده بالاتری رسیده‌است.نماهای با جنس سنگ، بتن و آجر نیز عایقهای خوبی از نظر صوتی هستند.

۴- كمك به افزایش دوام و پایداری ساختمانها در برابر شرایط نا مساعد جوی و محیطی ( زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبتهای خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده شهرهای بزرگ، پرتوهای مضر خورشید مثل اشعه ماورائ بنفش، گرد و خاكها و دوده های حاوی مواد شیمیایی ) و در نتیجه افزایش عمر مفید ساختمان.

همانطور كه همه ما می‌دانیم از مصالح مختلف مثل آجر، سنگ، بتن، شیشه و … برای ایجاد نمای ساختمانها استفاده می شود كه در این مجال به بیان خصوصیات و ضوابط كلی لازم الرعایه در این قبیل نماها میپردازیم.

برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل بسته ی آموزشی

به دلیل تطابق با دانش به روز و مورد تایید استانداردهای جهانی، امکان بروز رسانی و تغییر سرفصل ها وجود دارد.

فصل اول   

 • توانايي انتخاب زمينه كار   
 • آشنايي با انواع زمينه (كليه ظروف مصرفي، ديوار، تابلو)   
 • شناسايي اصول انتخاب سطح مناسب جهت آيينه كاري  

فصل دوم    

 • توانايي تزيين ديوار با آيينه كاري    
 • آشنايي با ابزار و وسايل مورد نياز   
 • آشنايي با انواع قلمو در شماره هاي مختلف   
 • آشنايي با تركيب رنگ، هماهنگي رنگها و تضاد رنگها    
 • شناسايي اصول تركيب مواد سيمان و چسب و آب و پودر سنگ   
 • شناسايي اصول رنگ آميزي ديوار و پارچه و مواد    

فصل سوم   

 • توانايي تزيين ديوار و نماي كار   
 • با نما سنگ و آيينه   
 • شناسايي اصول خيساندن مواد به مدت چند ساعت  
 • شناسايي اصول آماده سازي سفال و نماكاري با چسب چوب  
 • شناسايي اصول تزيين بدنه كار با سنگ ريزه و كاشيهاي زيبا يا مرمري    

فصل چهارم    

 • توانايي تزئين ديوار با نما كاشي    
 • شناسايي اصول زدن خرده كاشي و سراميك روي ديوار با توجه به طرح    
 • شناسايي اصول چسب زدن به قسمتهايي از زمينه    

فصل پنجم    

 • توانايي پيشگيري از حوادث و رعايت نكات ايمني و بهداشتي    
 • آشنایی با حوادث شغلی و علل بروز آنها    
 • آشنایی با وسایل ایمنی و حفاظتی و کاربرد آنها    
 • آشنایی با عوارض جانی و اصول انجام کمک های اولیه    
 • آشنایی با آتش سوزی و اصول انجام کمکهای اولیه    
 • هنر آینه کاری ، اجرای آینه کاری هنری و دکوراسیون آینه 
 • نقش آینه کاری در معماری   
 • شيوه های مختلف بکارگيری آینه  
 • مراحل اجرای آینه کاری    
 • ابزار و مواد آینه کاری    
 • آسيب شناسی آینه کاری در کاخ سبز   

 

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس