پاورپوینت چیست


تاریخچه پاورپوینت :

پاور پوینت (POWER POINT) یک برنامه کامپیوتری و یکی از نرم افزارهای مایکروسافت آفیس است و از آن  در تهیه  و نشان دادن اسلاید در مانیتور و یا پرده نمایش استفاده می شود. پاور پوینت برای اولین بار در سال 1987 توسط شرکت "فورتات" و سانی ویل کالیفرنیا با نام Presenter جهت ویندوز دو طراحی شد.

قسمت PowerPoint Central  وظیفه ارتباط مستقیم کامپیوتر با ایستگاه های اینترنت را بر عهده دارد و سبب می گردد کاربر پس از تماس با اینترنت به مجموعه منابع از عکس، صدا و ویدویوهای مختلف هدایت شود.

خرید دوره نرم افزار پرده‌نگار پاورپوینت (PowerPoint)


پاورپوینت (Power Point) چیست ؟


مایکروسافت پاورپوینت محبوب ترین نرم افزارهای ارائه شده در بازار می باشد. ویژگی های جدید پاورپوینت، طراحی و ارائه مطالب و صداگذاری را آسان تر می کند، علاوه بر آن می توانیم به عنوان یک ابزار کمکی  سخنرانی اثر بخشی و جذاب تری استفاده کنیم. محیط کار نرم افزار پاورپوینت از نظر ظاهری شباهت بسیاری با بقیه نرم افزار موجود در بسته نرم افزاری office  دارد. محیط نرم افزار power point  شبیه به اکسل(Excel) و ورد (word) است .

جذاب ترین روش های آموزشی و کاربرد آن ، استفاده از اسلایدهای آموزشی پاور پوینت است.  با توجه به آسان بودن استفاده از این اسلایدها که تنها با یک کلیک ساده امکان پذیر است. محیط رنگی و توان اضافه کردن عکس، جدول، نمودار، کلیپ، آرت، صدا و ویدیو باعث دلپذیر شدن کار و تفهیم بهتر مطالب برای مخاطبان می شود.
 

پاورپوینت-چیست


نکته جالب در طراحی اسلایدهای پاورپوینت :

 • انتخاب کردن قالب مناسب در طراحی اسلاید باعث جلب توجه کاربران به ارایه مطالب شما در پاورپوینت می شود.
 • سعی کنیم از فونت های پیش فرض مانند (Arial Calibri, Tahoma, Cambria,) استفاده نکنیم و تنوع در کار خود ایجاد کنیم.
 • در پاورپوینت حرفه ای هیچ گاه صدایی نگذاریم، قرار دادن موسیقی در پس زمینه کار اشتباهی می باشد، زیرا باعث می شود مخاطب به متن اسلاید توجهی نکند.
 • در بعضی از نسخه های پاورپوینت سایه گذاری شکل ها به صورت خودکار انجام می شود، اگر این جلوه ها ضروری نیست، از آن ها استفاده نکنیم.
 • از افکت های زیاد انیمیشنی بپرهیزیم. این موضوع به مخاطب برمی گردد. اگر مخاطب کم سن و سال باشد از صفحات و نوشتارهای چرخشی لذت می برد و اگر این اتفاق در مطالب های علمی و فنی بیافتد نشان می دهد در طراحی سایت حرفه ای نیستیم.

کل مقاله را در اسلاید جای ندهیم این کار فلسفه استفاده از پاورپوینت را از بین می برد و باعث می شود مخاطب زمان ارایه شده را مختص به خواندن صفحات پاورپوینت کند و دیگر به سخنرانی شما گوش نمی دهد.


آشنایی با محیط پاور پوینت :

برای کار با Power Point ، پس از نصب باید از منوی Start  و منوی فرعی ALL Program ، منوی Microsoft office  را باز می کنیم و گزینه Microsoft office Power Point  را انتخاب می کنیم.

 
زبانه های اصلی پاور پوینت :

 • زبانه های اصلی در نرم افزار پاور پوینت وجود دارد که با کلیک بر روی هر کدام از این زبانه ها، بخش ها و منوهای مربوط به آن نمایش داده می شوند.
 • هر زبانه بخش از یک سری گزینه تشکیل شده که هر کدام کارکرد و قابلیت خاص خودشان را دارند.
 • بخش های مربوط به زبانه Home  نمایش داده می شود. اگر بر روی زبانه Insert  کیلک کنیم، خواهیم دید که بخش های Insert  با بخش Home  متفاوت است.
 • هر سند از یک سری صفحاتی تشکیل گردیده که به آن ها اسلاید (Slide) می گویند.
 • هر اسلاید می تواند پاورقی داشته باشد . پاورقی در پایین صفحه قرار گرفته است.
   

زبانه-های-اصلی-پاورپوینت 


زبانه Insert  :

با استفاده از گزینه insert  مواردی از قبیل جدول، عکس، نمودار و ... را می توان در یک سند قرار داد.

زبانه Design  :

از مجموعه گزینه های این زبان برای طراحی زیباتر اسلایدها استفاده می شود. حتی می توان از بخش them  اسلایدها را تعویض کرد.

زبانه Animation  :

برای درست کردن انیمیشن در اسلایدها و تغییر نمایش اسلایدها با یک انیمیشن مخصوص، از این گزینه Animation  استفاده می شود.

Slide show   :

برای تنظیم و بررسی وضعیت نمایشی اسلایدها و نمایش پروژهای انجام شده، از گزینه اسلاید شو استفاده می شود.

زبانه Review  :

با استفاده از این گزینه می توانیم تغییرات خاصی در نرم افزار ایجاد کنیم. مثلا : از مترجم اسناد برای بهبود کیفیت متن خود استفاده کنیم . حتی می توانیم با استفاده از این زبانه به طور امنیتی از سند خود محافظت کنیم.

زبانه view :

برای روش نمایش یک سند پاور پوینت استفاده می شود. می توان شکل نمایش صفحه را انتخاب کرد،  علاوه بر آن می توان گزینه های دلخواهی را در صفحه نمایش یک سند پاورپوینت اضافه با حذف کنیم.

آموزش نرم افزار پرده‌نگار پاورپوینت (PowerPoint)


نوار ابزار دسترسی (Quick Access Toolbar) :

نوار ابزار دسترس سریع تر که به صورت پیش فرض در کنار دکمه مایکروسافت سمت راست بالای صفحه مایکروسافت آفیس نمایش داده می شود. برای اضافه یا حذف کردن گزینه ها و یا ابزارهای نوار ابزار دسترسی سریع، باید بر روی فلش کوچکی که در کنار این نوار قرار دارد کلیک می کنیم و از پنجره باز شده، گزینه هایی را که می خواهیم به نوار ابزار اضافه شود را انتخاب می کنیم.

یکی از این گزینه ها : show below ribbon  است که دسترسی سریع را به زیر نوار ابزار منتقل می کند.


آموزش بخشی از نرم افزار پاور پوینت (POWER POINT ) :


افزودن موزیک در پس زمینه به اسلایدها :

یکی از امکانات جذاب گذاشتن صدا و آهنگ بر روی اسلایدهاست ، در اصل پاور پوینت این امکان را به ما داده است که به سلیقه خودمان موزیک صوتی نیز در پس زمینه اسلاید پخش کنیم. برای این کار از تب Playback، گزینه Play in background  را انتخاب می نماییم.

-    اضافه کردن عکس :

با انتخاب(select) آیکن online pictures  از تب Insert  و وارد کردن عبارت مورد نظر در هر یک از فیلدهای جستجو، نتایج تصاویر clip art  های بر اساس موارد مورد نیاز خود ، عکس را اضافه می کنیم.

-    برای خروجی گرفتن یک ویدیو از پاور پوینت :

Power point2013 این امکان را به ما می دهد که بتوانیم با ارایه اسلاید هایمان ، فرمت فایل ویدیویی خود را ذخیره کنیم. برای انجام این کار کافی است از منوی فایل   ( File) ، گزینه Export را انتخاب کرده و در نهایت Create & Video  را انتخاب می کنیم تا فایل با پسوند MP4  ذخیره شود.

-    استفاده از تم ها دلخواه :

با استفاده از تب موجود به نام Design برای زیبایی و تغییر ظاهر اسلایدها استفاده می شود. که می توانیم با استفاده از افکتها و رنگ های هر یک از اسلایدها بر حسب سلیقه  و علاقه خود آن را تغییر دهیم.

-    سفارشی کردن شکل ها :

دو یا سه شکل استاندارد را انتخاب کنیم، سپس با انتخاب گزینه Merge Shapes  در زیر گروه Format  آن ها را برای دسترسی به شی مورد نظر به یکدیگر ترکیب می کنیم.

-     گلچین کردن رنگ :

با کلیک کردن بر روی گزینه Shape Fill از بخش Drawing  تب Home، ابزار Eyedropper  را برای انتخاب و برداشتن رنگ ،برای بخشی از شکل مورد نظر خود انتخاب می کنیم. ساده ترین روش دریافت اطلاعات  و کمک از برنامه جهت تهیه اسلاید در هر مرحله انتخاب کلید F1 است تا پس از تایپ سوال به صورت جمله ای کوتاه و آسان تکنولوژی نرم افزار مایکروسافت به نام IntelliSense natural Language  فعال می شود و راهنمایی و اطلاعات کافی دریافت گردد.
 

آموزش-نرم افزار-پاورپوینت


مراحل آموزش جالب سه بعدی کردن اشکال در پاور پوینت :


1-    یک شکل را از منوی insert → shapes → Rectangle ایجاد می کنیم..

2-    بعد از انتخاب شکل مورد نظر در زبانه Format را انتخاب می کنیم، در پنجره ظاهر شده در سمت راست صفحه به قسمت D-3 Format می رویم. ( در این قسمت عمق دادن به تصویر را آموزش می دهیم) و بعد از انجام مراحل قبل در قسمت Depth، مقدار 100pt  را وارد می نماییم.

3-    برای ساخت یک شکل سه بعدی به زبانه Size  رفته و عرض (Width) و طول  (Height) شکل را نیز مقدار 100pt وارد می نماییم.

4-    و بعد از قسمت Presets شکل سه بعدی خود را انتخاب می کنیم.

علاقمندان برای یادگیری دوره آموزش نرم افزار Power point  می توانند با خرید پکیچ آموزشی از پارس علاوه بر یادگیری پیشرفته سریع در کوتاه ترین زمان می توانند مدرک معتبر از مرکز آموزش مجازی پارس دریافت کنند. دانشپذیران بعد از دریافت مدرک می توانند به طراحی اسلاید و نرم افزار power point  مسلط شوند و درآمد خود را حتی در خانه نیز داشته باشند و کسب و کار خود را در این زمینه راه اندازی کنند. برای راه اندازی کسب و کار می توانید از تجربیات افراد با تجربه مانند ماکان آریا پارسا در این زمینه استفاده کنید.

مدرک نرم افزار پرده‌نگار پاورپوینت (PowerPoint)

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس