فوریت های پزشکی چیست

 فوریت های پزشکی چیست ؟

 

دکتر میثم شکری ساز معتقد است که خدمات درمانی مورد نیاز در هنگام وقوع یک وضعیت جدی و غیر منتظره شامل بیماری یا آسیب و نیاز به اقدامات  فوری را در اصطلاح فوریت های پزشکی می نامند . موارد اورژانسی به مواردی اطلاق می شود که در صورت عدم اقدامات امدادی فوری می توانند منجر به بروز صدمات عضوی ، جانی و یا بروز مشکلات حاد روحی و روانی گردد .در سراسر دنیا به منظور جلوگیری  و کاستن میزان تلفات و عوارض وخیم ناشی از حوادث غیرمترقبه ناشی از عدم ارائه به موقع خدمات امدادی سیستمی به نام سیستم فوریت های پزشکی یا EMS   طراحی و در بسیاری مناطق مستقر شده اند .

خرید دوره فوریت های پزشکی

تاریخچه فوریت های پزشکی

 

فوریت های پزشکی اولین با ر در دهه 1960 میلادی و درآمریکای به عنوان یک سیستم امداد رسانی رسمی پایه گذاری شد .

پس از آن با توجه به اهمیت مقوله فوریت های پزشکی و اهمیت امداد رسانی در مواقع  مورد نیاز ، این سیستم به عنوان یک سیستم رسمی و ضروری در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شد . در ایران سیستم فوریت های پزشکی برای اولین با در سال 1352 پس از وقوع حادثه دردناک فروریختن سقف سالن انتظار فرودگاه مهر آباد تهران  و کشته شدن تعدادی از مسافران وپرسنل برای اولین با ر تاسیس شد  و پس از آن در سالهای بعد به مرور زمان با توجه به ضرورت وجود سیستم فوریت های پزشکی  به صورت سازمان یافته تر و با تجهیزات به روز تر به ارائه خدمات ادامه داد و ایران بعنوان چهارمین کشور دنیا به سیستم فوریت های پزشکی تجهیز شد و بنابراین می توان ادعا کرد ایران یکی از پیش تازان عرصه فوریت های پزشکی در دنیا به شمار می آید .

 

فوریت های پزشکی و اهمیت آن

 

اهمیت فوریت های پزشکی

امروزه با روند رو به رشد مرگ و میر در اثر بیماری‌های قلبی و عروقی، سوانح رانندگی، فراوانی حوادث و بلایای غیر مترقبه طبیعی و غیر طبیعی فوریت های اورژانس یکی از حیاتی ترین سیستم های مورد نیاز هر جامعه به شمار می آید .

و باتوجه به اهمیت زیاد سیستم فوریت های پزشکی  یکی از اساسی ترین نیازهای نظام سلامت جامعه تربیت افرادی با توانایی‌ها و صلاحیت‌های علمی و عملی ویژه است تا با آمادگی کامل در حساس‌ترین لحظات به یاری دردمندان بشتابند. سیستم فوریت های پزشکی با بهره گیری از تجهیزات خاص و متخصصان زبده به صورت شبانه روزی و آماده ارائه خدمات به افراد نیازمند و در معرض خطر هستند . با توحه به حساسیت مقوله فوریت های اورژانس کلیه پرسنل مشغول به خدمت در سیستم فوریت های پزشکی ملزم به گذراندن دوره های آموزش فوریت های پزشکی هستند .

با توجه به رشد روز افزون جمعیت در کلیه مناطق دنیا و نیاز روز افزون به افزایش میزان خدمات فوریت های پزشکی ، استفاده از نیرو های کارآمد زبده می توانند تا حدودی از میزان اتلاف وقت ، انرژی و هزینه  بکاهد . با توجه به محدودیت امکانات با به کارگیری افراد دوره دیده با تجربه و تخصص مناسب می توان از بسیاری اقدامات غیر ضرروری  و صرف هزینه و انرژی جلوگیری کرد . برای مثال با استفاده از اپراتورهای متخصص که وظیفه پاسخگویی به تماس های دریافتی را به عهده دارند در بسیاری موارد می توان با ارائه  راهنمایی ها لازم از اعزام بی مورد آمبولانس و نیروهای فوریتهای پزشکی به مکان جلوگیری به عمل آورد و یا در موارد بسیار حساس با ارائه راه کار ها و راهنمایی های موثر تا رسیدن نیروهای فوریت های پزشکی در محل وقوع حادثه از بروز حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آورد .

بنابراین وظیفه فوریت های پزشکی تنها  اعزام نیرو و تجهیزات به محل وقوع حادثه نیست در بسیاری از موارد فوریت های پزشکی با ارائه راهنمایی و راهکار های درمانی مناسب می تواند از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند .

آموزش دوره فوریت های پزشکی

 

دوره های آموزشی فوریت های پزشکی

 

دوره های آموزشی فوریت های پزشکی دوره های آموزشی تخصصی هستند که با پیشنیاز های خاص و تحت نظارت مراجع ذیصلاح برگزار خواهند شد . علاقه مندان واجد شرایط می توانند پس از گذراندن دوره های آموزشی فوریت های پزشکی ، کسب نوانایی ها و مهارت و قابلیت  های مورد نیاز و اخذ مدرک فوریت های پزشکی معتبر از مراجع ذیصلاح در راستای ورود و اشتغال در مراکز فوریت های پزشکی اقدام نمایند.

 

از وظایف متخصصان فوریت های پزشک می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

معاینه و ارزیابی کلی وضعیت بیمار

برقراری ارتباط با مرکز اورژانس و پزشک مشاور و دریافت راهنمایی و دستورات

استفاده از روش های و تجهیزات پیشرفته برای رفع مشکلات حاد بیمار مانند تنگی نفس، ایست قلبی و ...

انجام روش های جراحی اولیه مانند قراردادن لوله تنفسی

استفاده از دارو و انجام تزریقات در صورت لزوم

پانسمان کردن و مراقبت از اعضای شکسته شده

کنترل مداوم علائم حیاتی بیمار از جمله نبض، تنفس، فشارخون و غیره

تعیین سطح هوشیاری بیمار

حضور مداوم در کنار بیمار در آمبولانس

رساندن بیمار به بیمارستان و مراکز درمانی در صورت نیاز

دادن اطلاعات کامل از وضعیت بیمار به بیمارستان یا مرکز درمانی

کنترل موجودی تجهیزات و دارو های موردنیاز در آمبولانس ها

تهیه گزارشات کاری روزانه

با توجه به مسئولیت های گسترده متخصصان فوریت های پزشکی و حساسیت این شغل و همچنین ارائه خدمات در شرایط بحرانی ، گذراندن دروه های آموزش فوریت های پزشکی به صورت تخصصی یکی از ملزومات غیر قابل اجتناب در این  حرفه به شمار می آید.  به منظور اشتغال در سیستم فوریت های پزشکی ، متقاضیان علاوه بر علاوه بر گذراندن دروههای تخصصی فوریت های پزشکی نیازمند شرایط و ویژه گی های شخصی خاصی هستند که در ادامه به برخی از این ویژه گی ها اشاره خواهیم کرد :

علاقه و تمایل و اشتیاق زیاد به کمک به دیگران

دارا بودن مهارت های برقراری ارتباط

دارا بودن مهارت تصمیم گیری سریع در شرایط بحرانی و خاص

دارا بودن مهارت عملی و توان انجام کارهای اورژانسی مانند احیای قلبی، گذاشتن لوله تنفسی در گردن و ...

دارا بودن مهارت بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس

دار بودن مهارت انجام کار تیمی

توانایی مدیریت و سازماندهی کارها

توان جسمی و روحی مناسب

داشتن آرامش و حفظ خونسردی در هر شرایطی

توانایی کار با سیستم های ارتباطی و کامپیوتری موجود در آمبولانس

درک خوب وضعیت بیماران و همدردی با آنها

فارغ التحصیلان رشته فوریت های پزشکی می توانند در این عرصه مشغول به کار شوند همچنین فارغ التحصیلان رشته های پرستاری و اتاق عمل نیز می توانند با گذراندن دوره های آموزش فوریت های پزشکی و کسب توانایی ها و قابلیت های مورد نیاز این حرفه و اخذ مدرک فوریت های پزشکی شرلیط ورود خود به این عرصه را فراهم آورند .

کمک رسانی های فوری به افراد

 

فرصت های  شغلی فوریت های پزشکی

 

تکنسین های فوریت های پزشکی می توانند در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی(اورژانس) در سراسر کشورمشغول به کار شوند . همچنین می توانند در آمبولانس‌های خصوصی یا در سازمان‌های مشابه آن مشغول به کار شوند و  با تلاش و کسب تجربه بیشتر می توانند به رده های مدیریتی و نظارتی سیستم فوریت های پزشکی دست پیدا خواهد کرد.

از آنجا که بخش اورژانس یکی از اصلی ترین ، ضروری ترین و مهمترین واحدهای امدادرسانی در کشور به شمار می آید و وجودش همیشه برای جامعه ضروری و غیر قابل اجتناب  است، بازارکار مناسبی نیز در شغل تکنسین فوریت های پزشکی پیش بینی می شود .

با توجه به مزایای برشمرده برای حرفه فوریت های پزشکی و پیش بینی بازار کار مناسب برای متخصصان فوریت های پزشکی ، گذراندن دوره های آموزشی فوریت های پزشکی به کلیه علاقه مندان واجد شرایط توصیه می شود.

مدرک فوری های پزشکی

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس