آشنایی با دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا

آشنایی با دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا

درباره دوره
نقش مهم و گمرک در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی و اجرای مطلوب سیاست‌های تجارت خارجی فراهم می‌کند که نیروی انسانی با گذراندن دوره‌های آموزشی عالی،‌ دانش و تجربه مورد نیاز گمرک را برای توانایی انجام وظایف محوله و کارآیی کسب نمایند.

ترخیص کالا چیست ؟
 ترخیص کالا از گمرک یک فرآیند است. برای آنکه تشریح فرآیند ترخیص کالا ساده شود، این فرآیند به چهار بخش تقسیم شده است که مسئولیت تمامی این مراحل با  ترخیص کار می باشد.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک

•  مراحل قبل از بودن کالا
•  اظهار کالا
•  ارزیابی و کنترل کالای موجود
•  بازبینی و اقدامات بعد از ترخیص کالا

به عبارت دیگر فرآیند ترخیص کالا از گمرک دارای چهار بخش است  که باید آن ها را طی نمود. 
- تعیین ارزش در گمرک : یکی از پیچیده ترین موضوعات ، تعیین ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی می باشد.
- تعیین ارزش کالای وارداتی : کالای وارداتی در همه موارد عبارت است از ارزش بهای خرید کالا در مبدا به اضافه هزینه بیمه و حمل و نقل به اضافه سایر هزینه هایی که به آن کالا تا ورود به اولین دفتر گمرکی تعلق می    گیرد که از روی خرید یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا تعیین می شود .
به عبارت دیگر ملاک ارزش کالا اظهار خود وارد کننده است. البته در برخی موارد، ارزش گمرکی مندرج در فاکتور خرید و یا سایر اسناد تسلیمی صاحب کالا قابل پذیرش نخواهد بود.
- تعیین ارزش کالای صادراتی : ارزش گمرکی کالای صادراتی عبارت است از قیمت فروش کالا برای صدور به اضافه هزینه بیمه، باربری و حمل و نقل و سایر هزینه هایی که به آن کالا تا خروج از قلمرو گمرکی تعلق می گیرد و از روی اسناد تسلیمی صادر کننده تعیین می گردد.

موقعیت شغلی در ایران:
فار‎غ‌التحصیلان دوره امور گمرکی قادر به انجام فعالیت‌های زیر خواهند بود:
ارائه خدمت مفید در مشاغل ارزیاب گمرک، مدیر امور گمرکی، کارشناسی امور گمرکی و سایر امور فنی و اجرایی مربوط، جهت اجرای وظایف اصلی گمرک .

ثبت نام دوره مدیریت گمرک و ترخیص کالا 

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس