مقاله سم شناسی کشاورزی

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

امروزه آموزش با شیوه های نوینی ارائه میشود و یکی از این شیوه ها آموزش مجازی میباشد که از جهات مختلفی همچون صرفه جویی در زمان و مکان به صرفه میباشد. نخستین گام در راستای آموزش مجازی را میتوان فرهنگ سازی ،ایجاد اعتماد و باور مردم نسبت به کیفیت بالای آموزش و مدرک آن عنوان کرد. این مرکز با بیش از ۱۰۰ مدرس و اعضای هیئت علمی دانشگاه قرارداد همکاری در جهت تدوین محتوا اعم از جزوات درسی ، امکانات مولتی مدیا و همچنین ضبط فیلم های آموزشی نموده است .
در حال حاضر مرکز پارس با اخذ مجوزهای لازم اقدام به آماده سازی بیش از 4۰۰ دوره ی آموزشی در شاخه های مختلف علمی نموده است. یکی از این دوره ها ، دوره آموزشی سم شناسی کشاورزی یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زیر گروه شاخه کشاورزی و شیلات در مرکز آموزش مجازی پارس می باشد.

رشته سم شناسی

۱- مقدمه

باتوجه به نقش روزافزون داروها و سموم در صنایع، کشاورزی، داروسازی، پزشکی و محیط زیست و آثار مخربی که تماس با آنها برای انسان و محیط زندگی ممکن است بوجود آورد و نیازهای روزافزون جامعه و پیشرفت دانش و فن‌آوری در رشته سم‌شناسی، ایجاب می‌نماید که برنامه آموزشی رشته کارشناسی ارشد سم شناسی نیز متناسب با این تغییرات متحول شده و پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

۲- تعریف رشته

سم شامل هر ماده شیمیایی و غیرشیمیایی می‌شود که درصورت مواجهه موجودات زنده با آن، آثار و عوارض سوء بدنبال داشته باشد. بنابراین سموم دسته بزرگی از مواد مخاطره آمیز محیط زیست می‌باشند و انسانها بطور فزاینده‌ای در معرض تماس با این مواد هستند که بسیاری از آنها بالقوه سمی هستند. لذا باید از اثراتی که اینگونه مواد بر محیط‌زیست وارد می‌سازند مطلع بود. برنامه تربیت کارشناسی ارشد سم‌شناسی شاخه‌ای از علوم طبیعی و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی می‌باشد که به منظور رفع نیازهای خدماتی و پژوهشی مراکز تحقیقاتی، صنایع (دارویی، شیمیایی، غذایی و…) مراکز کنترل و نظارت بر سموم، آزمایشگاه‌های سم‌شناسی، مراکز پزشکی قانونی، سازمان‌های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط زیست تشکیل شده است. فارغ‌التحصیلان این رشته انتظار می‌رود اطلاعات کافی در جنبه‌های مختلف علم سم‌شناسی در سطح عمومی داشته باشند و نیازهای جامعه را در این ارتباط حل نماید.

۳- فلسفه تدوین برنامه

در دنیای حاضر، همزمان با رشد روزافزون علوم، صنعتی شدن جوامع، و معرفی انواع مواد شیمیایی، احتمال تماس انسان با سموم و امکان بروز مسمومیت‌ها و بیماریهای گوناگون افزایش یافته است. از آنجا که حفظ سلامت انسان و محیط زندگی وی از حقوق اصلی او محسوب می‌شود، در راستای تحقق عدالت اجتماعی بر مد نظر گرفتن این حق اساسی تأکید می‌شود. دانشمندان مسلمان و ایرانی در شناخت محیط زندگی و داروها و سموم پیشقدم بوده‌اند و در این برنامه بر روح حاکم بر فرهنگ غنی ملی در زمینه‌های بوم شناختی تأکید می‌شود. از آنجا که تشخیص خصوصیات سموم از جنبه‌های قانونی نیز کاربردهای تعیین کننده دارد بر جنبه‌های Moral و اخلاق پزشکی نیز تأکید می‌شود. همچنین از نیازهای اساسی انسانها تمایل به رشد و تعالی است و انسانها فطرتاً طالب شناخت بهتر خلقت هستند. لذا در این برنامه بر افزودن اطلاعات، ایجاد نگرشهای لازم و تقویت جنبه پژوهشگری و دستیابی به نهان های خلقت تکیه می‌شود و سعی می‌گردد با بکارگیری شیوه‌های جدید و قدیم تعلیم و تربیت، در جهت افزایش قدرت تفکر، استقلال، تصمیم‌گیری و افزایش توان حرفه‌ای فراگیرندگان با توجه به نیازهای جامعه و اولویت‌های ملی گام برداشته شود. وجود این دانش اندوختگان در کنار سایر متخصصین سم‌شناسی و پزشکی به شناخت بهتر سموم و عوارض آنها و پیشگیری از مسمومیتها کمک خواهد نمود.

۴- مأموریت

سم شناسی علمی است چند جانبه که نیاز به تحقیق و مطالعه دقیق در همه ابعاد آن (پایه، بالینی، محیط زیستی و داروئی و پزشکی قانونی) احساس می‌شود. مأموریت اصلی تربیت دانش آموختگانی است که می‌توانند در نظام های بهداشتی، پژوهشی و خدماتی مربوط به سموم انجام وظیفه کنند. با تربیت این نیروها، تشخیص و اندازه گیری سموم و داروها در مایعات بیولوژیک و غیر بیولوژیک، و امور مربوط به سم‌شناسی قانونی و پیشگیری از مسمومیتها زیر نظر متخصصین سم شناسی مقدور خواهد بود. همچنین امید می‌رود با اجرای موفق این برنامه آموزشی سطح علمی در این رشته ارتقا یافته و در حد استانداردهای بین‌المللی باشد و کشور و جامعه را با پیشرفت‌های علمی هماهنگ نماید.

ثبت نام دوره آموزشی سم شناسی کشاورزی

parspn parsi canada ikavosh shekarisaz
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس