e

تحلیل گر بورس

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

مقاله تحلیل گر بورس

با توجه به رشد روز افزون علم و آموزشهای کوتاه مدت ، مرکز توسعه آموزشهای مجازی پارس با هدف بالا بردن سطح علمی و کمک به تحقق این امر مقاله آموزشی تحلیل گر بورس را طراحی و در دسترس علاقمندان قرار داده است. حدود 500 سال پیش در یكی ازشهرهای بلژیك درمقابل منزل فردی به نام (واندر بورس) صرافان گرد هم آمده اوراق بهاداردادوستد میكردند.از آن پس هرمكانی راكه درآن، اوراق بهادارمورد معامله قرارمی گرفت بورس نامیدند.
اولین بورس دنیا درشهرآنورس بلژیك ایجاد شد. درحال حاضر دراغلب كشورهای دنیا تشكیلات بورس وجود داردوفدراسیون بورسهای جهان به عنوان یك سازمان هماهنگ كننده بین المللی نسبت به همكاری و تشریك مساعی بین بورسها ، حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام وتوسعه بازار سرمایه فعالیت می نماید.
برخی از بورسهای مهم دنیا عبارتند از بورس نیویورك، بورس لندن، بورس استكهلم، بورس مونترال وبورس توكیو.

سابقه ایجاد بورس در ایران

فكر اصلی ایجاد بورس در ایران به سال 1315 برمیگردد.دراین سال یك كارشناس هلندی و یك كارشناس بلژیكی به
منظور بررسی و اقدام در مورد تهیه و تنظیم مقررات ناظر برفعالیت بورس اوراق بهادار به ایران آمدند،اما مطالعات آنها با
آغاز جنگ جهانی دوم متوقف گردید.پس از كودتای 28 مرداد 1332 ، مجدداًدر سال 1333 ماموریت تشكیل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگانی و صنایع و معادن،بانك مركزی و وزارت بازرگانی وقت محول گردید.این گروه پس از 12 سال تحقیق و بررسی در سال 1345 قانون و مقررات تشكیل بورس اوراق بهادار تهران را تهیه ، ولایحه مربوط را به مجلس شورای ملی ارسال داشتند.این لایحه در اردیبهشت 1345 تصویب شد و بورس تهران عملاً در سال 1346 با ورود سهام بانك صنعت و معدن و شركت نفت پارس فعالیت خود را آغاز نمود
بازده بالاتر از منابع پربازده شناخته شده در بازارهای مشابه ، بادرنظر گرفتن ریسك بهینه .تب گسترش این بازار كه به عنوان عاملی نادیدنی (همانند تب طلا در ایالات متحده)، بازار امروز ایران را فرا گرفته است و همچنان تا ظرفیت نهایی و تعادل، گام های بسیار بزرگی را در پیش روخواهد داشت .
علی رغم عدم تنوع دربازار بورس ایران ، درعین حال منابع كسب سود دراین بازار بسیار متنوع است ، به نحوی كه یك سهم خریداری شده می تواند برای دارنده آن ، به طرق گوناگون سود ایجاد نماید كه از آن جمله می توان
به انواع افزایش سرمایه ، ما به التفات قیمت خرید با قیمت روز ، سود نقدی و ... اشاره داشت .
ظرفیت های باز موجود به نحوی كه علیرغم تمام رشدهای این بازار همچنان ظرفیتهای رشد فوق العاده بكر و دست نخورده ای وجود دارد ،كه سیاستهای خصوصی سازی دولت نیز بعنوان یكی از اهداف كلان اقتصادی در واقع تقویت كننده این موضوع می باشد .

تحلیل گر بورس

مزایای ورود به بورس برای شركتها
دراین بین سوالی مطرح می شود و آن این است كه واقعا ، چرا شركتها برای حضور دراین بازار از خود علاقه نشان می دهند ؟ و اساسا مزایای حضور شركتها دربازار بورس چیست ؟ درپاسخ به این پرسش سعی نمودیم به اختصارپاره ای از عوامل بااهمیت را بیان نمائیم كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد:
استفاده از معافیت های مالیاتی ، شركتهایی كه در بورس مورد پذیرش قرارمی گیرند مادامیكه از لیست سازمان بورس واوراق بهادار خارج نگردیده باشند ، مى توانند نسبت به نرخ مقطوع مالیات حداقل از % 10 معافیت مالیاتی بهره مند گردند.
در بورس به جهت تمركز سرمایه كه با هدف مشاركت درحقوق شركتهای مورد پذیرش صورت گرفته و تشكیل یك بازار هدفمند را داده است ، امكان افزایش سرمایه بسیار ساد ه تر از حالتی است كه شركتها در خارج از بورس به این امر اقدام میورزند. چرا كه مجبور خواهند بود تا برای افزایش سرمایه به دنبال شركای جدید ، كه بعضا با چانه زنی نیز همراه خواهد بود ومنجر به افزایش هزینه های مرتبط با توسعه را فراهم خواهد گردانید مواجه گردند .
انتشار اوراق قرضه كه براساس قانون تجارت به شركتهای سهامی عام این اجازه داده شده و طبعا حضور در یك بازار متمركز این امر را به نحو چشمگیری تسهیل خواهد نمود . به روز رسانی ارزش واقعی شركت كه این موضوع می تواند انعكا س دهنده نگرش یك بازار متخصص نسبت به آتیه شركت مورد بررسی باشد و كاملا واضح خواهد بود كه این امر توانایی ارایه خط مشی مدیریتی به مجموعه مدیران شركتهای بورسی را در راهبرد اهداف خود فراهم خواهد ساخت .
ورود به بورس و عبور از فیلترهای نظارتی و كنترلی آن بعضا موجب كسب وجهه و اعتبار برای شركتهای پذیرفته شده را فراهم ساخته كه این امر م یتواند موجبات یكسری منافع نادید های را برای این شركتها فراهم آورد. در بورس تهران تغییرات قیمت هر سهم در طول یك روز محدود است. به عبارت دیگر قیمت هر سهم در هر روز نسبت به قیمت بسته شدن روز قبل می تواند سه و نیم درصد بالا یا پایین برود. به عنوان مثال اگر قیمت سهم در آخر روز گذشته 1000 ریال باشد، امروز قیمت سهم حداكثر 1035 و حداقل 965 ریال خواهد شد. سهام شركت-ها ممكن است به دلایل مختلفی از قبیل مجمع عمومی و تعدیل سود خود بسته شوند. در اولین روزی كه نماد شركت دوباره باز می شود، تغییرات قیمت آن نامحدود است.
یكی دیگر از محدودیت های دیگر بورس تهران حجم مبناست. حجم مبنا درصدی از تعداد سهام شركت است كه توسط بورس تعیین می شود و برای اینكه تغییرات قیمت طی یك روز لحاظ شود باید سهام شركت حداقل به تعداد حجم مبنا معامله شود. در غیر این صورت تغییرات قیمت به اندازه نسبت حجم معامله شده به حجم مبنا خواهد بود. فرض كنید حجم مبنای شركتی 100 هزار سهم و تغییرات قیمت آن در روز جاری 2 درصد باشد. اگر 100 هزار سهم و بیشتر معامله شود، تغییر قیمت سهم برابر همان دو درصد خواهد بود ولی اگر به عنوان مثال تنها 50 هزار سهم معامله شود، قیمت سهم در آخر روز به میزان 50 هزار تقسیم بر 100 هزار ضربدر 2 درصد یعنی 1 درصد افزایش خواهد یافت. به همین دلیل قیمت سهامی كه با صف-های سنگین مواجه بوده و حجم معاملات آن ها پایین است در پایان روز تغییرات زیادی نخواهد یافت.
تسویه معاملات
پایاپای و تسویه معاملات توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تسویه وجوه و سه روز بعد از انجام معامله (T + 3) صورت می‌گیرد. البته در فردای روز خرید سهم می توان آن را فروخت ولی پول سهم فروخته شده را سه روز كاری پس از انجام معامله می توان از كارگزاری دریافت كرد.

مقاله ی تحلیل گر بورس حاضر توسط کارشناسان واحد تحقیق و توسعه مرکز آموزش مجازی پارس تدوین گردیده است.

ثبت نام دوره تحلیل گر بورس اوراق بهادار

parspn parsi canada ikavosh shekarisaz
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس