کارآفرینی SYB

امروزه آموزش با شیوه های نوینی ارائه میشود و یکی از این شیوه ها آموزش مجازی میباشد که از جهات مختلفی همچون صرفه جویی در زمان و مکان به صرفه میباشد. نخستین گام در راستای آموزش مجازی را میتوان فرهنگ سازی ،ایجاد اعتماد و باور مردم نسبت به کیفیت بالای آموزش و مدرک آن عنوان کرد. این مرکز با بیش از ۱۰۰ مدرس و اعضای هیئت علمی دانشگاه قرارداد همکاری در جهت تدوین محتوا اعم از جزوات درسی ، امکانات مولتی مدیا و همچنین ضبط فیلم های آموزشی نموده است .
در حال حاضر مرکز پارس با اخذ مجوزهای لازم اقدام به آماده سازی بیش از 4۰۰ دوره ی آموزشی در شاخه های مختلف علمی نموده است. یکی از این دوره ها ، دوره آموزشی کارآفرینی SYB یک دوره آموزشی بسیار کاربردی و علمی زیر گروه شاخه استاندارد فنی در مرکز آموزش مجازی پارس می باشد.

ایده کسب و کار:
یکی از برنامه موفق سازمان بین المللی کار به منظور توسعه اقتصادی جوامع و ایجاد کسب و کار توسط کارآفرینان بالقوه و بالفعل برنامه آموزشی SIYB است. گروه هدف این برنامه آموزشی فراگیران بزرگسال و با سواد میباشد . شروع كسب و كار یكی از جالبترین عملكردهایی است كه یك فرد میتواند داشته باشد. بیش از ده میلیون نفر هر ساله كسب و كاری را آغاز می كنند و در نتیجه بیش از سه میلیون كسب و كار كوچك هر ساله ایجاد میشود. كارآفرینی مزایای متعددی دارد و در نتیجه رقابت در این حیطه نیز بسیار است. درك ابعاد این رقابت و طرح كسب و كار دقیق و كارا می تواند منجر به شروع یك كسب و كار موفق شود. آیا عملكرد شما ازین مراحل تبعیت می كند؟ سعی كنید آنچه را كه دیگران انجام می دهند، بررسی كنید تا به چگونگی شروع كار پی ببرید.

شرایط افراد مناسب جهت راه اندازی کسب و کار
با وجود اینكه كارآفرینی میتواند منجر به موفقیت های زیادی شود اما شما باید آماده و حاضر باشید. حتما زمانی را صرف تشخیص آمادگی خود برای شروع كسب و كار كنید.
- آیا كارآفرینی برای شما مناسب است؟
- آیا قادرید تشكیلات اقتصادی خود را كنترل كنید؟
در كسب و كار هیچ تضمین و گارانتی وجود ندارد، اما میتوانید با طرح یك نقشه مناسب و بررسی دقیق آن شانس موفقیت خود را افزایش دهید. در ابتدا نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یك دارنده كسب و كار مورد ارزیابی قرار دهید. با دقت به پرسشهای زیر توجه كنید:
آیا شما تازه كار هستید؟
البته این به خود شما بستگی دارد كه چگونه پروژه های خود را ارتقا دهید، زمان را تنظیم كنید و به جزئیات توجه داشته باشید.
با شخصیت های متفاوت چگونه برخورد می كنید؟
صاحبان كسب و كار نیازمند توسعه روابط كاری با افراد زیادی از جمله مصرف كنندگان، فروشندگان، كارمندان، بانكداران و افراد حرفه ای مانند وكلا، حسابداران و مشاوران هستند. آیا شما می توانید با یك مشتری مصر، یك فروشنده غیر قابل اعتماد و یا یك كارمند بدخلق سر و كار داشته باشید؟
چگونه تصمیم گیری انجام می دهید؟
صاحبان كسب و كار كوچك نیازمند تصمیم گیریهای سریع و پایدار هستند.
آیا دارای استقامت روحی و جسمی كافی برای شروع و راه اندازی یك كسب و كار هستید؟
داشتن یك كسب و كار جالب و مفید اما در عین حال طاقت فرسا است. آیا میتوانید هفت روز هفته روزی دوازده ساعت فعالیت و كار داشته باشید؟
چگونه برنامه ریزی و سازماندهی میكنید؟
تحقیقات نشان میدهید كه طرحهای ضعیف عامل شكست در كار میشوند. سازماندهی موثر مالی و برنامه ریزی دقیق در تولید میتواند از هرگونه ورشكستگی جلوگیری كند.
آیا گامهای شما به میزان كافی مستحكم است؟
ایجاد یك كسب و كار ممكن است شما را از لحاظ روحی خسته كند. بیشتر صاحبان كسب و كار از قبول این همه مسئولیت سنگین به سرعت خسته و دلسرد میشوند. انگیزه قوی در حفظ و بقای كار به شما كمك میكند.
كسب و كار شما چگونه بر روابط كاری شما اثر می گذارد؟
اولین سالهای شروع كسب و كار ممكن است بر خانواده فشارهایی را وارد كند. این موضوع حائز اهمیت است كه افراد خانواده بدانند چه انتظاری دارند و شما باید كاملا مطمئن باشید كه آنها در طول این زمان شما را حمایت می كنند. تا زمانی كه كسب و كار شما سود آور شود ممكن است با مشكلات مالی بسیاری مواجه شوید كه چند ماه یا سال به طول انجامد. آیا شما قادرید خود را با استاندارد های پایین تر زندگی تطبیق دهید؟

کارآفرینی syb

پیدا کردن ایده های کسب و کار
کسب‌وکار‌های بزرگ بر روی ایده‌های مبتنی بر بهبود‌های حاشیه‌ای یا ویژگی‌های افزایشی ساخته نمی‌شوند، آنها مشکلات و معضلات واقعی مخاطبان را شناسائی و حل ‌می‌کنند . بنابراین، اشتباه‌ترین حالت برای شروع این است که با ایده و فکر محصولی شروع کنید که برای پیدا کردن آن تنها 30 دقیقه دور یک میز نشسته‌اید.
چگونه باید یک ایده عالی برای شروع کسب‌وکار بیابید؟
• بازاری بزرگ پیدا کنید:
به دنبال صنایع و بازار‌های بزرگ بگردید، چرا که در نهایت لازمه تمامی کسب‌وکار‌ها کوشش و تلاش فراوان است و شما نمی‌خواهید که وقت و انرژی خود را برای چیزی غیر از ایده‌ای که پتانسیل تبدیل شدن به یک بنگاه بزرگ را داشته باشد؛ هزینه کنید. نکته اضافه‌تر اینکه سعی کنید فضای کسب‌وکار غیراغوا کننده‌ای را بیابید و در نتیجه رقیب‌های کمتری داشته باشید. من برای شروع اولین کسب‌وکار به شدت به بازار‌های اسپانیایی زبان علاقه داشتم. در سال 2005 این بخش از بازار به شدت در حال رشد بود، قدرت خرید زیادی داشت و از طرف دیگر مورد توجه کانون‌های فناوری نیز قرار نداشت.
به‌علاوه اینکه من به دلیل مکزیک تبار بودن، زبان اسپانیولی بلد بودم و با بازار نیز آشنایی داشتم. امتیازی که عده کمی در کانون‌های تکنولوژی از آن برخوردار بودند. من به این جمع‌بندی رسیدم که این فرصتی مغتنم برای من است.
• به دنبال یک مشکل یا نقطه ضعف اساسی باشید:
به خوبی بازار مورد نظرتان را مطالعه کنید و مشکل مورد نظر را در آن بیابید. با صحبت کردن با متخصصان، مشتریان و کاربران پیچیدگی‌های فضای پیش روی خود را بشناسید. کتاب‌هایی در خصوص این محیط بخوانید.حتی شاید نیاز باشد تا چند وقتی را در این محیط کار کنید. هنگامی که من تصمیم گرفتم کسب‌وکار خودم را آغاز نمایم، چند ماهی را به صحبت کردن با تمامی افراد اسپانیایی زبانی که می‌شناختم اختصاص دادم. از آنها در مورد شغل‌های ایشان و الگو‌های مصرف‌شان پرسیدم. اشتراک تمامی نشریه‌ها و روزنامه‌های مرتبط را گرفتم و در خصوص بازار مطالعه کردم.
من به سرعت متوجه شدم که در حالی که سایت‌هایی نظیر :Monster.com یا CareerBuilder.com بازار خدمات کاریابی را برای اکثر آمریکایی‌های جویای کار متحول کرده‌اند، در به‌دست آوردن مخاطب در زمینه نیرو‌های جویای مشاغل با دستمزد‌های پایین و همچنین تعداد زیادی از اسپانیایی زبان‌های به دنبال کار شکست خورده‌اند. یکی از دلایل این بود که بسیاری از این افراد دسترسی به اینترنت نداشته و همچنان از آژانس‌ها و دفتر‌های کاریابی سنتی برای پیدا کردن شغل بهره ‌می‌گرفتند. من مشکل بسیار بزرگی را یافته بودم.
• به یک راه‌حل سریع و نا‌پخته بیندیشید:
در نهایت اینکه چگونه شما مشکل را حل کرده‌اید به هیچ وجه اهمیت ندارد، چرا که نسخه اول شما به طور قطع غلط و نا‌قص است. اگر‌چه وقتی‌که شما راه ‌بیفتید و شروع به سعی کردن برای حل این مشکل نمایید، به سرعت خواهید آموخت که چه راه‌حلی جواب می‌دهد و چه راه‌حلی خیر. ایده اول من برای شروع این بود که یک صفحه اعلان شغل درست کنم که در قالب خروجی‌های هفتگی، خبرنامه‌هایی از آن استخراج شده و در بین همسایگان اسپانیایی توزیع شود. اما خیلی زود فهمیدم که این ایده ناقص است چرا که هم خیلی پر‌هزینه بود و هم زمان زیادی نیز تلف می‌شد تا بتوان داوطلب‌هایی را برای یک شغل یافت. ضمن اینکه تمامی مشاغل نیز اعلام می‌کردند که نمی‌توانند فعالیت خود را تعطیل کنند. بنابراین ‌باید به دنبال واسط ارتباطی دیگری برای اطلاع‌رسانی می‌گشتم و طولی نکشید که تلفن را کانال ارتباطی کاملی یافتم. در نتیجه سامانه خودکاری مبتنی بر تلفن طراحی کردم که این امکان را فراهم می‌ساخت تا به محض اعلام یک شغل، جویندگان کار تماس‌های تلفنی را در خصوص شغل مورد‌نظر خود دریافت نمایند. ضمن اینکه اگر شخص جویای کار می‌خواست تا برای این شغل تقاضا بدهد می‌توانست عدد 1 را فشار داده و به طور همزمان برای مصاحبه متصل شود.
پس اگر به دنبال ایده بزرگ بعدی برای یک بازار بزرگ هستید، راجع ‌به آن مطالعه کنید و مشکلات موجود را بیابید و تنها در این حالت شروع به تلاش برای یافتن راه‌حل نمایید.
البته راههای زیادی برای پیدا کردن یک ایده خوب برای کسب و کار وجود دارد.از آن جمله استفاده از طوفان فکری (Brain Storming)برای حل یک مسئله اساسی مردم است. برای ایده یابی می توان از روشها و تکنیکهای خلاقیت استفاده نمود و حتی از تکنیکهای تریز(TRIZ) استفاده کرد.
بسیاری از افراد ایده های خوبی به ذهنشان می رسد ولی معمولا این ایده ها گم می شوند چون ثبت نمی شوند.یکی از راههای ساده و بدون هزینه برای یافتن ایده نگاه به مسائل،مشکلات و حتی اشیا از زاویه دیگر و ثبت و ضبط آن نگاه و تفکر است.سادگی این روش بعضا برای افراد غیر قابل باور است.پس همیشه حتی موقع خواب نیز یک کاغذ و خودکار کنار خود داشته باشید تا ایده ها یا راه حلها و حتی کارهائی که یک لحظه به ذهنتان خطور می کند را یادداشت کنید و سپس وقتی را برای فکر کردن به آن موضوع اختصاص دهید و آن قکر یا ایده را پرورش دهید .شاید ایده پرورش یافته شده ایده ای ناب باشد.

مقاله ای که مطالعه کردید در مورد دوره آموزشی کارآفرینی SYB بود که توسط مرکز آموزش مجازی پارس گردآوری شده است .

ثبت نام دوره کارآفرینی SYB

نظرات و دیدگاه ها

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس