مقاله پرورش کرم ابریشم

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

مقاله ای که در زیر مطالعه میکنید با عنوان  پروش کرم ابریشم از مرکز آموزش مجازی پارس گردآوری و ارائه شده است.

مقاله پروش کرم ابریشم
کرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این کارنخستین بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می کردند. اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق کرم ابریشم توسط مردم دیگرکشورها یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وکرم های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به کاربرده می شوند.عمل پروراندن کرم ابریشم نوغانداری نامیده می شود یک کرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی مترمی رسد او یک کارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یک کرم ابریشم تنها پیله ای می تند که می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت کرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم کیلونخ ابریشم خام تولیدشود
.امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شود
هرسال60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود .این یک صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون کشاورزچینی کرم ابریشم پرورش می دهند
دردنیاانواع مختلفی ازکرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیردحتی نوعی از کرم ابریشم پیله را با همکاری کرم دیگری می تند و نخ دولایه تولید می کنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پولیستر وجود دارند که محکمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم به یک کالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است

مراحل پرورش کرم ابریشم
تفریخ : خروج کرم ازتخم را تفریخ گویند که در شرایط مساعد سیزده روز طول می کشد پس ازاینکه اولین آثار تفریخ مشاهده شد لازم است جهت تفریخ یکنواخت به مدت چهل وهشت ساعت دراتاقی کاملا تاریک که دارای دمای 25 درجه سانتیگراد و هشتاد درصد رطوبت داشته باشد قرار گیرد.رنگ تخم ها در ابتدا آبی روشن است که درست قبل از خارج شدن کرم ها ازتخم تیره رنگ می شوند
کرم جوان
کرم ابریشم معمولا دارای پنج مرحله تغذیه و چهارمرحله پوست اندازی است که به هر مرحله از تغذیه (سن) و به هر مرحله از پوست اندازی (خواب ) گفته می شود . می توان گفت که کرم ابریشم دارای 5 سن و 4 خواب است سنین 1و2و3 را( کرم جوان) گویند.سنین کرم جوان حدود یازده روزطول می کشد.
کرم بالغ
سنین 4و5 به نام کرم ابریشم بالغ نامیده می شود که 15-16 روز به طول می انجامد در پایان سن پنجم کرمها از اشتها افتاده واز تغذیه باز می مانند جثه آنها کوچک شده و به رنگ زرد و شفاف درمی آیند که دراین زمان با   گذاشتن وسایل پیله تنی بر روی کرمها موجبات تنیدن پیله فراهم می آید.
عادت غذایی کرم ابریشم
کرم ابریشم از برگ درخت توت برای تغذیه استفاده می کند و هیچ غذای دیگری را نخواهد خورد برگ های توت باید بلا فاصله بعد از بیرون آمدن کرم از تخم دراختیارش قرار گیرد برگهای تازه و لطیفی که مورد نیاز کرم جوان است دراوایل بهار در دسترس است .برگهای کهنه در سه مرحله اول زندگی کرم ابریشم (کرمهای جوان) بسیارخشن است در دوره چهارم و پنجم زندگی (کرم های بالغ) می توانداز برگهای سخت و خشن استفاده کنند.برگها باید عاری از مواد آفت کش باشند.یعد از جمع آوری مقدار زیادی از شاخه های درخت توت با برگ های تازه به عنوان ذخیره غذایی باید آنها را به مدت سه دقیقه در محلول گند زدا قرار داد. سپس برگها باید در زیر شیر آب خوب شسته شود تا تمام برگها خوب پاک و شسته شود زیرا می تواند باعث کشته شدن کرم های ابریشم شودبعد با تکان دادن آب اضافی برگها گرفته شده و در کیسه های پلاستیکی و جای خنک نگه داری شود.
تشکیل پیله
ابتدای هرتابستان پروانه کرم ابریشم ازپیله خارج می شود پروانه ماده پس ازجفت گیری 400 تخم کوچک می گذارد  طی تقریبا دوهفته یک کرم ابریشم 3میلی متری ازتخم خارج می شود به آنها برگ درخت توت سفید داده می شودکه حریصانه آنها را می بلعند سپس طی چهار مرحله پوست اندازی می کنندتا کاملا بالغ شوند .بعد ازحدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع به  ریسیدن پیله اطراف خودش می کند این کار به وسیله غده ترشح کننده کرم ابریشم انجام می شود.
کرم ابریشم یک تارابریشمی نازک ترشح می کند و بعد با چسبی که تهیه می کند پیله را به صورت سطح صافی به هم می چسباند این کار سه روز و سه شب طول می کشد که بسته به خصوصیات نوع وروش پرورش کرم ابریشم ،یک پیله می تواند وزنی در حدود 5/1 تا 5/2 گرم داسته باشد.
اگر چه پیله به عنوان محصول اصلی استفاده نمی شود در عوض برای تهیه ابریشم خام به کار می رود دو تا سه روز بعد از تشکیل پیله کرم درون آن به شفیره تبدیل می شودو تقریبا بعد از دو هفته به صورت پروانه از پیله خارج می شود . ازشفیره کرم ابریشم برای تهیه غذای ماهی – لوازم دارویی و آرایشی می شود.
باید توجه کنید که طول رشته نخ ابریشمی یک پیله ممکن است 300تا 900 متر باشد خروج پروانه از پیله می تواند این رشته نخ را تکه تکه کند در حالی که ابریشم از پیله کامل که شفیره داخل آن است به دست می آید.
در یک مزرعه پرورش کرم ابریشم پروانه های بالغ فقط به اندازه مورد نیازاجازه دارند از پیله خارج شوند باقیمانده به وسیله گرما در درون پیله کشته می شوند برای اینکه ابریشم بتواند ریسیده و به پارچه تبدیل شود.
پروانه کرم ابریشم رنگ متمایل به زرد با بدنی کلفت و پرموى دارد.
عمر پروانه بالغ مد ت بسیار کوتا هی است به اندازه کافی طولانی برای این که پروانه بتواند تخمگذاری کند.
منشاء اولیه پرورش كرم ابریشم كشور چین بوده و بیش از 5000 سال قدمت دارد. كشورهای اصلی تولیدكننده ابریشم شامل چین(5/57% از تولید جهانی)، ژاپن(2/13%)، هند(3/10)، كره جنوبی(4/5%) و تایلند(1/2%)
‎باشد.


معمول‎ترین گونه برای تولید تجاری ابریشم، كرم ابریشم درخت توت یا Bmbyx mori از زیر شاخه جانوران بند پا یا Tracheata است. كرم پروانه ابریشم عمدتاً از برگ‎های درخت توت تغذیه می‎كند. توت سفید یا Morus alba از خانواده Moraceae متداول‎ترین نوع درخت توت در كشور ژاپن است. این خانواده شامل بیش از هزار گونه می باشد ‎
دوره پرورش کرم ابریشم با مدرک معتبر

كرم ابریشم (Silkworm) در واقع لارو نوعی پروانه (Bombyx mori) بومی آسیاست كه پیله ای از فیبر بسیار قوی و لطیف می تند كه منبع ابریشم تجاری است. گونه های مختلفی از  كرم های ابریشم امروزه تكثیر و پرورش داده می شوند كه از روی كیفیت ابریشم تولیدی به وسیله آنها شناسایی می شوند. این كرم ها از برگ درخت توت سفید (mulberries) و گاهی نیز Maclura pomifera  تغذیه می كنند
این كرم ها هرگز گاز نمی گیرند و گزینه های مناسبی به عنوان غذا برای خزندگان، دوزیستان و سایر حیوانات هستند و ارزش غذایی بالایی دارند. كرم هایی كه تازه از تخم خارج شده اند با توجه به اندازه كوچك، می توانند غذای مناسبی برای بچه های خزندگان باشند. كرم های ابریشم بدن نرم و سرعت حركت پایینی دارند و می توانند تا 5/7 سانتی متر رشد كنند. سرعت رشد آنها تقریبا بالاست و می توانند در ۲۵ الی ۲۸ روز به اندازه ای معادل ۷ سانتی متر برسند.
پراكندگی : اینگونه تنهاعضوی از خانواده بومبی سیده می باشد این حشره به عنوان تولید كننده ابریشم در تمامی كشورها می باشد كه یكی از این كشورها ایالات متحده آمریكا می باشد .
اهمیت: فرایند تولید ابریشم توسط كرم ابریشم را سری كالچر می گویند كه بیش از ۳۰ قرن      می باشد كه روی آن كار می شود. اولین بار چینی ها دانستند كه چگونه ابریشم را تولید كنند. ابریشم زمانی فرم می گیرد كه لاروكامل، به دور خود پیله ای برای تبدیل به شفیرگی می تنند در این فرایند حداكثر ۹۱۴ متراز ابریشم توسط یك لارو تولید می شود.
برای فرایند های تجاری شفیرها از بین می روند چون اگر شفیرگی كامل شود باعث شكستن ارزش فیبری ابریشم می گردد . حداكثر سه هزار پیله برای تولید یك پوند ابریشم تجاری مورد نیاز است.
ظاهر حشره : شب پره سفید مایل به كرم دارای خطهای قهوهای كم رنگ در طول بال جلو  می باشد. در بال آنها یك قوس حدود mm50  می باشد. بدن پرمویی دارد.  لارو لخت است، دارای یك شاخك مقعدی است. شفیره  بزرگ، تخمها سفید مایل به زرد و نیمه كروی.
چرخه زندگی:شفیره ها اگراجازه داده شوند كه به شب پره تبدیل شوند تغذیه نمی كنند، در طی   ۲ –  ۳  روز تبدیل به حشره كامل می شوند. در طی این دوره شب پره  ۳۰۰-  ۵۰۰  تخم  می گذارد. كلونی ها در دمای ۲۵ درجه باشند، لاروها در سن ۶ ، ۱۲ ، ۱۸  روزگی جلداندازی كرده در طول دوره لاروی برگ های درخت توت به عنوان تغذیه برای آنها در نظر گرفته  می شود، كه هر لارو حدود gr 90 از برگ مصرف می كنند.
كرم ابریشم كرم ابریشم بیش ازچهار هزارسال توسط مردم پرورش داده می شد این كارنخستین بار در چین در حدود 2600 سال قبل از میلاد مسیح آغازشد چینی ها رازتهیه ابریشم را سالها مخفی نگه داشتند ودر اروپا و خاورمیانه تجارت می كردند.
اماسرانجام به دست آوردن ابریشم از طریق كرم ابریشم توسط مردم دیگركشورها یاد گرفته شداخیرا یاد گرفته ایم ازمواد مصنوعی موادی شبیه به ابریشم بسازیم اما تقاضا برای ابریشم طبیعی هنوزبالاست وكرم های ابریشم به خاطر تولید نخهای ابریشمی به كاربرده می شوند.عمل پروراندن كرم ابریشم نوغانداری نامیده می شود یك كرم بالغ طول قدش به پنج تا هفت سانتی مترمی رسد او یك كارگرشگفت انگیز است فقط در طی چند روز یك كرم ابریشم تنها پیله ای می تند كه   می تواند ششصد متر نخ ابریشم ازآن برداشت كرد اما بازبه بیست و پنج هزارپیله نیاز است تا نیم كیلونخ ابریشم خام تولید شود .امروزه بیشترنخ ابریشم به وسیله چین وهندوستان تولید می شود هرسال60000 تن ابریشم خام تولید می شود و تبدیل به پیراهن – لباس – روتختی – پرده و دیگر فراورده ها می شود .این یك صنعت بزرگ است مخصوصا در چین ده میلیون كشاورز چینی كرم ابریشم پرورش می دهند .
دردنیاانواع مختلفی ازكرم ابریشم برای تولید ابریشم مورداستفاده قرارمی گیردحتی نوعی از كرم ابریشم پیله را با همكاری كرم دیگری می تند و نخ دولایه تولید می كنند.اگر چه نخهای مصنوعی مانند نایلون و پلی استر وجود دارند كه حكمتر وارزان تر از ابریشم هستند و قیمت آنها پایین تر است اماابریشم به یك كالای تجملی تبد یل شده است و هنوز مورد تقاضا است زیرا در نگاه و احساس عالی است.
كرم های ابریشم در طول زندگی خود، ۴ مرحله از تكامل را طی می كنند كه در بیشتر حشرات قابل مشاهده است : تخم، لارو، شفیره، حشره بالغ
چرخه زندگی كرم ابریشم
حالت بالغ این حشره، پروانه است. در حالی كه لارو آن، كرم ابریشم بوده و شفیره آن، در داخل پیله ای كه می تند قرار می گیرد تا در نهایت به صورت پروانه از پیله خارج شود. به تدریج با رشد كرم، ۴ بار پوست اندازی توسط این حیوان انجام می شود. امروزه كرم های ابریشم فقط در محیط اسارت زندگی می كنند. آنها قرن ها پیش، به خانه های انسان ها منتقل شدند و پس از مدتی، دیگر توان زندگی در طبیعت را از دست دادند. این مورد بخصوص از زمانی كه آنها توانایی پرواز را از دست دادند شدت بیشتری یافت. تمامی كرم های ابریشم در طبیعت منقرض شده اند. یكی دیگر از دلایل اصلی منقرض شدن این حیوانات در طبیعت این است كه آنها فقط توانایی خوردن برگ درخت توت سفید را دارند.
كرم ابریشم
این كرم ها توسط دانشمندان برای بررسی فرومون ها مورد استفاده قرار گرفته اند. حشرات ماده از خود فرومون ترشح كرده و حشرات نر، به وسیله آنتن های روی سر خود، این فرومون ها را دریافت می كنند. این پروسه به پروانه نر اجازه می دهد كه بتواند حشره ماده ای را برای جفتگیری پیدا كند. آنتن روی سر پروانه (بید) ماده از تعداد بسیار زیادی از موهای ریز تشكیل شده كه احتمال دریافت فرومون های بسیار ناچیز را نیز برای این حیوان حتی در فواصل زیاد، افزایش می دهد.

ثبت نام دوره های آموزشی کشاورزی

parspn parsi canada ikavosh shekarisaz
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس