آموزش اصول مدیریت هتلداری

کاربر گرامی ،‌توجه داشته باشید ، مقالات موجود در وبسایت ، از بستر اینترنت و جستجو در سایت های اینترنتی ( بصورت خودکار) جمع آوری شده اند، لذا لطفا جهت یافتن منابع اصلی انتشار دهنده از موتورهای جستجو کمک بگیرید.

تاریخچه هتلداری : 

اولین ساخت هتلداری جدید شروع خود را در گذشته به کشورهای اروپایی به خصوص کشور سوئیس، داده است. 

هتل ها از ساختمان های کوچک درست شد که در گذشته کلید درهای هتل از نوع چوب بود که در همین هتل ها خیلی از خدمات و سرویس ها به مشتریان ارایه می شد.

صاحبان این گونه هتل ها، ثروتمند بودند. 
در گذشته این گونه مکان را هتل نمی شناختند و کلمه HOTEL بعدها در سال 1760 میلادی برای این مکان ها این اسم را به کار بردند.
کلمه HOTEL برگرفته شده از کشور انگلستان است که برای هتل ها انتخاب شد.
در کشور آمریکا هم مکان های برای اتاق های اجاره ای  در نظر گرفته شد که با واژه Inn مشخص کردند.
واژه Inn در انگلستان به معنای کاروانسرا، مسافرخانه ها، میهمان خانه و گاهی هم به معنای منزل به کار برده می شود. 
ساخت هتل با گذشت زمان توسعه یافت و صاحبان این گونه هتل های بزرگ با پیشرفت تکنولوژی گسترش یافتند، و صاحبان هتل های کوچک راهی جز پیوستند به هتل های بزرگ مانند شرایتون، هلیتون، هایت،هالیدی این، رامادا این  و ... نداشتند. 

در دوره آموزش مدیریت هتلداری با تمامی اصول هتلداری آشنا می شوید

مدیریت هتلداری چیست ؟

مدیریت هتلداری (Hotel Management) و مدیر هتل (Hotel Manager) دو کلمه متفاوت است که مدیر هتل باید دوره های آموزشی را بگذراند تا به مدیریت هتلداری  تبدیل گردد.
مدیریت هتلداری خود دارای تعاریف متفاوتی است . مدیر هتل کارهای روزانه مدیریتی به وسیله دیگران را بر عهده دارد. یکی از بهترین تعریف هایی که درباره مدیریت می توان گفت این است که انجام کارهای سازمان به وسیله دیگران و با دیگران در جهت هدف سازمانی می باشد در تعریفی از مدیریت هتلداری، مدیریت به عنوان تصمیم گیرنده نهایی بیان می شود.
مدیر هتل کارهای مانند مسئولیت کارکنان ، مسئولیت های مالی مثل بودجه بندی، برنامه ریزی و سازماندهی همه خدمات هتل را بر عهده دارد.
تمام فعالیت ها در هتل (front-of-house) پذیرش ، میز اطلاعات (concierge) ، رزواسیون و کارهای دیگر مثل اغذیه و قسمت خانه داری می باشد.
در هتل های بزرگ یک گروه در هتل هستند که کارهای مدیریتی را برعهده دارند و کارهایی را مانند بازاریابی به دست مدیریت هتل به انجام می رسد.

وظایف مدیر هتل : 

مدیر هتل دارای وظایفی است و فرق ندارد چه در هتل کوچک باشند یا هتل های بزرگ این وظایف شامل :
- برنامه ریزی و نظم دادن به کارهای اقامتی، غذا و نوشابه و دیگر خدمات هتل است
- پیشرفت در کسب و کار و رونق بازاریابی
- بودجه بندی ، برنامه ریزی مالی و نظارت بر هزینه ها
- بررسی و نگه داشتن سوابق بازار
- تنظیم و دست یابی به اهداف فروش و سودآوری
- بررسی و ارزیابی ارقام فروش برای ارتباط با طرح های درآمد
- استخدام، آموزش و نظارت همکاران در هتل
- پیشنهاد برنامه های کاری برای افراد و گروه های کاری
- رسیدگی به شکایات و رفع آن
- رسیدگی به مشکلات و عیب یابی آن ها 
- پیدا کردن اطمینان از برگزاری درست از مجالس ها
- بررسی و نظارت و بازسازی وسایل احتیاج به تعمیر
- بستن قرارداد با پیمانکاران بیرون از هتل
- اطمینان از درست انجام دادن راه حل های حفاظتی در هتل
- انجام بازرسی های بر فعالیت های بخش های هتل از درستی کار
- آشنایی با قوانین و رعایت موارد ایمنی و بهداشتی با سازمان  دیگر

آینده شغلی مدیریت هتلداری :

- مدیریت هتل
- مدیریت گردشگری و جهانگردی
- مدیریت تشریفات
- مدیریت اغذیه و نوشابه 
- آشپزی و قنادی
- صندوق داری هتل
- موسسات مالی و جهانگردی 
- رزرویشن هتل
- مهمانداری هواپیما، قطار،کشتی های مسافرتی
- شرکت های حمل و نقل هوایی به عنوان تورلیدر، کارمند، فروش بلیط
- بخش های پذیرایی و اقامتی
- فعالیت در هتل ها، پانسیون ها و بخش های اقامتی دولتی و خصوصی
- مدیر یا کارمند پذیرایی در رستوران ها، تالارها، کافی شاپ ها

در شغل مدیریت هتلداری یکی از لازمه های آن توانایی مدیریت افراد در هتل است

رشته مدیریت هتلدری : 

امروزه صنعت گردشگری به علت توسعه خاصی که گسترش یافته است افراد زیادی به این شغل روی آورده اند و هر روز به آن اضافه می گردد.
به صورتی که صنعت گردشگری بزرگترین صنعت شناخته شده است. افراد شاغل در این صنعت از فرهنگ بالایی برخوردار هستند.
هتل هم داری یکی از زیر بناهای توسعه یافته گردشگری است و رشته مدیریت هتلداری را به وجود آورده است و افراد زیادی در این رشته پیشرفت زیادی داشته اند.
مرکز معتبر در ایران وجود دارد که دوره مدیریت هتلداری را ارایه می دهند. با مراجعه به مراکز معتبر می توانید اقدام به گذراندن دوره آموزش نمایید.

هدف از دوره آموزش مدیریت هتلداری :

هدف پارس از آموزش دوره مدیریت هتلداری اشاره به موارد ذیل دارد مانند :
تاریخچه سفر، انواع مراکز اقامتی، اصول مدیریت، رزرواسیون، آشنایی و آموختن انواع غذاها و شیرینی ها، نحوه ارایه پذیرایی از مشتریان،چگونگی به وجود آوردن بهداشت در محیط کار، اصول تغذیه، شناخت قسمت های تاسیسات هتل، آشنایی با قسمت های خانه داری هتل و دیگر افراد در بخش خانه داری، آشنایی با بخش های فرانت آفیس و قسمت های ضروری مثل صندوق، مدیر غذا و نوشابه و کارمندان مربوط به خدمات رستوران، حسابرسی اموال هتل و نظارت بر حساب صندوق قسمت های مختلف در هتل، جذب مشتری، بازاریابی، برنامه ریزی برای بدست آوردن کسب درآمد، آشنایی با روش های مدیریت، آشنایی کار با نرم افزارهای مربوط به هتل، چگونگی نگهداری مواد غذایی، آشنایی با فرهنگ، شناخت مسائل هتل، آشنایی با قوانین کار هتلداری، چگونگی رفتار با مشتری و آشنایی با منو و منو نویسی در هتل و ....

بازارکار مدیریت هتلداری : 

همانجور که از نام مدیریت هتلداری پیداست کار در هتل خواهد بود. کار در زمینه هتلداری از مشاغل در واحدهای پذیرایی و اقامتی همچون رستوران، کافی شاپ و ... می باشد. پس نگران آینده شغل از بابت دوره مدیریت هتلداری نداشته باشید زیرا بازار کار آن فراهم است.
آنچه در کار مدیریت هتلداری دارای ضروریت می باشد توسعه آن در کشورها است به هر حال داشتن مدرک مدیریت هتلداری فقط در رابطه با شغل در هتل نمی باشد هر مکانی دیگر که کارهای هتلداری را انجام می دهند محل کار برای افراد با مدرک است.
در شغل مدیر هتل از نظر رفتاری عواملی مهم است مثل خصوصیت شخصیتی ، ارزش ها، علاقمندی ها، مهارت ها و توانایی ها و دیگر شرایط خانوادگی و ... است. 
هتل های بزرگ معمولا برای هر بخش دارای یک مدیر است که به مدیر اصلی گزارش کار می دهند. در هتل های کوچک، مدیران یا مسایل دیگر هتل از جمله سروکار داشتن با مهمانان درگیرند.

میزان درآمد مدیر هتل :

در تمام کشورها میزان درآمد هتل نیز متفاوت می باشد ولی با همین عنوان آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. مدیران هتل با توجه به اندازه و درجه بندی هتل ها و محل هتل، میزان مدرک و تجربه و تخصص در آمدهای مختلفی دریافت می نمایند.
برای رسیدن به شغل مدیریت هتلداری گذراندن دوره های آموزشی در پیشرفت افراد بسیار تاثیر گذار است.

هتلداری یکی از ارکان مهم گردشگری است

دوره آموزش مدیریت هتلداری :

مرکز آموزش مجازی پارس برای تمام علاقمندان به کار در هتل و مدیریت هتلداری دوره متفاوتی ارایه نموده است که به صورت پیشرفته با تمام قواعد و اصول هتلداری آشنا خواهید شد این دوره آموزش هتلداری است که بعد از گذراندن دوره پارس به افراد مدرک مدیریت هتلداری معتبر و گواهینامه مدیریت هتلداری نیز اعطا می نماید که افراد با در دست داشتن مدرک به شغل خود راه پیدا نمایند.
 

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس