*آیین دادرسی کیفری

دوره آیین دادرسی کیفری


دوره آیین دادرسی کیفری   دوره آیین دادرسی کیفری | هر جامعه ای برای پیشبرد اهداف خود به نظم و قانون نیاز دارد. اما انجام دادن این امر به تنهایی امکان پذیر نیست و هر دولت نیازمند تغییر قوانین با استفاده از سازمانی است که در سرعت دهی این روند به آن ها کمک کند. برخی نیز برای اینکه بهتر بتوانند فعالیت های تخصصی خود را انجام دهند در دوره آیین دادرسی کیفری شرکت می کنند، این دوره در مجموعه هایی ارائه می شود. موسسه آموزش مجازی پارس از آن قبیل مجموعه هایی است که با اهدای مدرک پایان دوره مع...

توضیحات بیشتر...

توضیحات

دوره آیین دادرسی کیفری

 

دوره آیین دادرسی کیفری | هر جامعه ای برای پیشبرد اهداف خود به نظم و قانون نیاز دارد. اما انجام دادن این امر به تنهایی امکان پذیر نیست و هر دولت نیازمند تغییر قوانین با استفاده از سازمانی است که در سرعت دهی این روند به آن ها کمک کند. برخی نیز برای اینکه بهتر بتوانند فعالیت های تخصصی خود را انجام دهند در دوره آیین دادرسی کیفری شرکت می کنند، این دوره در مجموعه هایی ارائه می شود. موسسه آموزش مجازی پارس از آن قبیل مجموعه هایی است که با اهدای مدرک پایان دوره معتبر آیین دادرسی کیفری، فرد را وارد بازار کار می کند و او را در رساندن به اهداف جامعه یعنی برخورداری از نظم و انضباط یاری می کند. لازم به ذکر است که دادرسی کیفری یکی از حوزه هایی است که بدون آموزش نمی توان در آن حضور یافت و این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، لذا بهتر است علاقه مندان با آمادگی بیشتری در این حرفه حضور بهم رسانند.  می توان به  تاثیر گذاری افراد متخصص در زمینه آیین دادرسی کیفری در جوامع نیز اشاره کرد، چرا که در غیر این صورت نه تنها نظم کلی رعایت نخواهد شد، بلکه سیستم اداره مملکت نیز از هم خواهد پاشید. در نتیجه افرادی بایستی در این شغل وارد شوند که علاوه بر داشتن مدارک و تحصیلات دانشگاهی، در دوره های آموزشی استاندارد و تخصصی شرکت کرده باشند.

دوره آیین دادرسی کیفری

 

آشنایی با تعریف آیین دادرسی کیفری و اصول حاکم بر آن

 

در ابتدا بایستی به تعریفی از آیین دادرسی کیفری و برخی از اصول حاکم بر آن بپردازیم. جالب است بدانید که آیین دادرسی کیفری به یک جمع بندی از ضوابط، قواعد، مقررات و اصولی که به دنبال وقوع جرم به مورد اجرا درمی‌آید گفته می شود تا اینکه فرد متخصص بیاید و آن نکته را به مراجع، مقامات و مسئولین با صلاحیت ارجاع دهد. در حالت کلی این گروه از افراد با پذیرش آموزش آیین دادرسی کیفری قادر خواهند بود تا به موانع و مشکلات پیش آمده در جامعه رسیدگی کنند و در صورت بروز مساله ای خاص، آن را از میان بردارند. نکته ای که باید به آن بیشتر از همه توجه کرد، در نظر گرفتن هدف های موثر در فراگیری و اعلام آیین دادرسی کیفری است. این اهداف را می توان شامل، حفظ کردن مصالح و موارد مفید برای جامعه،  رعایت حقوق متهم و جرم به وجود آمده به شمار آورد.  لازم به ذکر است که جلوگیری نمودن از اتهامات و اشتباهات قضایی توسط این سازمان صورت می گیرد. می توان گفت که افرادی با قابلیت ها و شخصیت های متفاوت تر از دیگر اشخاص قادر هستند در این شغل موفق باشند.

افرادی که در زندگی خود نظم و قانونی را رعایت نمی کنند، بدون شک قادر نخواهند بود تا در اعمال قوانین جامعه نقش موثری داشته باشند. اما کسانی که توانایی اعمال قانون را در خود مشاهده می کنند، می توانند با شرکت در دوره آیین دادرسی کیفری در مجموعه ای حرفه ای و قابل اعتماد نظیر موسسه آموزش مجازی پارس و اخذ گواهینامه پایان دوره معتبر آن، اطلاعات خود را بالا ببرند و مهارت های قضایی را بهبود ببخشند. شاید باورش سخت باشد اما این حرفه استرس و مشغولی های ذهنی را برای فرد به همراه می آورد، چرا که توجه به نیاز های مردم و پای جان و مال آن ها در میان است. لذا بدون کسب مهارت و آموزش نمی توان در این حرفه وارد شد.

 

آشنایی با مبانی قانون آئین دادرسی کیفری

 

همان طور که در بخش های ابتدایی این مطلب گفته شد، وجود نظم در جامعه امری ضروری است و همچنین افرادی متخصص و حرفه ای باید برای اعمال نظم و قانون در جامعه وجود داشته باشند. برای مثال تصور کنید که روزی به هر دلیلی دارای مشکل شده اید و قصد دارید به کلانتری محل خود سر بزنید. اگر ندانید که باید از چه راهی اقدام کنید، بدون شک در فرآیند قانونی شما سرعت پایین خواهد آمد. ممکن است این کاهش سرعت به دلیل عدم صلاحیت افراد حاضر در آن سازمان باشد و آن ها آموزش های تخصصی و حرفه ای را ندیده باشند. از این جهت آموزش آیین دادرسی کیفری برای این قبیل از افراد توصیه می شود. بهتر است بدانید که در حالت کلی آیین دادرسی به روندی گفته می شود که در آن نحوه رسیدگی به یک شکایت مورد بررسی قرار گرفته می شود. اما این قوانین کلی توسط دولت وضع شده و دیگر اعضا تنها مجریان قانون نامیده می شوند. یکی از عمده وظایف آن ها در خصوص توجه به جرایم و بررسی آن ها می باشد. همچنین می توان گفت که آموزش آیین دادرسی کیفری به مجموع قواعد و مقرراتی می پردازد که درباره کشف جرم و جنایت، تحقیق های مربوط به آن ها، موارد مربوط به تعقیب مجرمان و نحوه رسیدگی به مواردی از این قبیل، اطلاعاتی را در اختیار علاقه مندان و متقاضیان وارد شدن به این حوزه قرار می دهد.

 

آشنایی با ضابطین دادگستری

 

نکته ای دیگر که پرداختن به آن خالی از لطف نمی باشد، آشنایی با ضابطین دادگستری می باشد. بهتر است بدانید که ضابطین قضایی نقش مهم و تاثیر گذاری در جامعه ایفا می کنند و به بالا بردن عدالت کیفری و نزدیک شدن به جامعه ای دارای عدل، کمک می کنند. همان طور که می دانید هر سازمانی جهت ایجاد ضوابط و قوانین، فعالیت هایی را در جهت نظام مندی و کنترل اعمال خویش انجام می دهد و افرادی را به استخدام در می آورد که تحت نظارت و آموزش هایی که در حوزه قضای دیده اند، باشد تا در این راستا بتوانند از به وجود آمدن جرم و جنایت جلوگیری نمایند و صورت ابلاغ مواردی، آن ها را به مردم اعلام کنند. افراد فعال در نیروی انتظامی و معاونین حاضر در زندان، از جمله افرادی هستند که در حیطه امور خود به انجام وظایف و مسئولیت های خویش می پردازند. حال می توان گفت که این گروه نیز می توانند با دریافت مدرک آیین دادرسی کیفری، آموزش هایی که استاندارد و بروز است را کسب کنند و در راستای آن ها، مهارت های حرفه ای خویش را بهبود بخشند.

برای مثال افرادی که در نیروی انتظامی مشغول به کار هستند، باید به مشکلات مردم که شامل همان جرم و جنایت می شود رسیدگی کنند و پس از انجام تمامی اقدامات و مسئولیت های خود، ادامه ماجرا به دست دادسرا بسپارند، در واقع مامورین نیروی انتظامی نقش  تکمیل پرونده و ارجاع آن به نظام قضایی را دارند. با توجه به موارد ذکر شده می توان دریافت که این گروه از افراد اگر وظایف خود را به خوبی انجام ندهند، دادسرا و نظام قوه قضاییه قادر به ادامه فعالیت خود در این خصوص و ایجاد عدالت نخواهد بود.

 

آشنایی با نحوه رسیدگی به پرونده ها

 

اغلب افراد از شنیدن نام دادگستری می هراسند و در حالت کلی اطلاعات زیادی در خصوص جرم و جنایت ها ندارند، ممکن است برای پی بردن به برخی قوانین وضع شده، کمی جست و جو کرده باشند، اما چیزی را دریافت نکرده باشند. می توان گفت که برای اینکه فردی در رسیدگی به پرونده ها حرفه ای شده باشد، بایستی در دوره های آموزشی آیین دادرسی کیفری در مجموعه ای حرفه ای و قابل اعتماد شرکت کرده باشند چرا که بدون آموزش نمی توان در این بخش موفق شد. آشنایی با بررسی پرونده ها یکی از ضروری ترین مواردی است که یادگیری آن باید در اولویت قرار بگیرد، چرا که  بدون داشتن نظم و ترتیب و دانش، این کار به خوبی صورت نخواهد گرفت و پرونده های شاکیان و مجرمان روی هم انبار خواهد شد. از این جهت سازمان قوه قضاییه بر آن است تا افرادی را به استخدام در آورد که جزو متخصصین این حوزه به شمار روند و از در واقع کار مردم را چند قدم جلو بیندازند، همچنین در پیشبرد اهداف سازمان در جامعه تاثیر گذار باشند.

 

آشنایی با وظایف و اختیارات بازپرس

 

به عنوان یک بازپرس دادرسی کیفری، شما قادر خواهید بود تا در حیطه وظایف خود اقداماتی را انجام دهید. درست است که این شغل از حساسیت بالایی برخوردار است، اما اگر فرد دانش کافی برای انجام این کار را نداشته باشد، نمی تواند باررسی و بررسی آنچه معین شده است را به انجام برساند. لذا وی برای به عهده گرفتن این نقش پیچیده از تجربه تحقیقاتی، نظارتی یا بازرسی خود استفاده خواهد کرد. شما  به عنوان یک فرد بازپرس کارهای متنوعی را به اتمام می رسانید، این فعالیت ها شامل انجام تحقیقات مقدماتی، چگونگی وقوع یک جرم و بازرسی و پرسش سوال هایی از مجرم می باشد. وی نباید در انجام مسئولیت های خود با احساس و قلب خویش تصمیم بگیرد چرا که فرآیند اعمل قانون را با مشکل مواجه خواهد کرد. در واقع می توان او را فردی نزدیک به قاضی به شمار آورد که در کنار دادستان به فعالیت های خویش می پردازد. هر شکایتی که به بازپرس برسد، باید توسط وی مورد بررسی قرار بگیرد که آیا این جرم صورت گرفته یا خیر و اینکه کشف جرم و جنایت بر عهده بازپرس خواهد بود. لازم به ذکر است که موسسه آموزش مجازی پارس دوره آیین دادسری کیفری را بر اساس نکات گفته شده و آموزش های استاندارد به انجام می رساند.

برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل بسته ی آموزشی

به دلیل تطابق با دانش به روز و مورد تایید استانداردهای جهانی، امکان بروز رسانی و تغییر سرفصل ها وجود دارد.

فصل اول - کلیات

 • تعریف آیین دادرسی کیفری و اصول حاکم بر آن
 • فصل دوم - دعوای عمومی و دعوای خصوصی

فصل دوم - کشف جرم و تحقیقات مقدماتی

 • دادسرا و حدود صلاحیت آن
 • ضابطان دادگستری و تکالیف آنان
 • وظایف و اختیارات دادستان
 • وظایف و اختیارات بازپرس
 • صلاحیت بازپرس
 • معاینه محل، تحقیق محلی، بازرسی و کارشناسی
 • احضار و تحقیق از متهم، شهود و مطلعان
 • قرارهای تأمین و نظارت قضائی
 • اقدامات بازپرس و دادستان پس از ختم تحقیقات
 • تحقیقات مقدماتی جرائم اطفال و نوجوانان
 • وظایف و اختیارات دادستان کل کشور

فصل سوم - دادگاه‌های کیفری، رسیدگی و صدور رأی

 • تشکیلات و صلاحیت دادگاههای کیفری
 • رسیدگی به ادله اثبات
 • رسیدگی در دادگاه‌های کیفری
 • رسیدگی در دادگاه کیفری یک
 • رأی غیابی و واخواهی
 • رسیدگی در دادگاه اطفال و نوجوانان
 • احاله
 • رد دادرس

فصل چهارم - اعتراض به آراء

 • کیفیت رسیدگی دادگاه تجدیدنظر استان
 • کیفیت رسیدگی دیوان عالی کشور
 • اعاده دادرسی

فصل پنجم - اجرای احکام کیفری و اقدامات تأمینی و تربیتی

 • کلیات
 • اجرای مجازات حبس
 • اجرای محکومیت‌های مالی
 • اجرای سایر احکام کیفری

فصل ششم - هزینه دادرسی و سایر مقررات

 • سایر مقررات
 • سیستم ها یا نظام های مهم آیین دادرسی کیفری
 • ویژگی های نظام اتهامی
 • گردش کار و شیوۀ محاکمه
 • سلسله مراتب در دادسرا
۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس