اظهارنامه مالیاتی

آموزش اظهارنامه مالیاتی


دوره اظهارنامه مالیاتی   همان طور که می دانید امور مالی و مالیاتی یکی از اجزای مهم و اساسی در شرکت ‌ها و بنگاه‌ های اقتصادی بوده است و برای رسیدن به اهداف سازمانی در کنار هم تلاش می کنند. لازم به ذکر است که این کار به دقت و توجه فراوان نیاز دارد. گاهی عدم اجرای حتی یک بند از این مقررات می‌تواند شرکتی را مشمول جریمه‌ های سنگین و غیر قابل باور کند. از این جهت اهمیت آموزش دوره اظهار نامه مالیاتی و شرکت در دوره های آن در مجموعه های حرفه ای نظیر موسسه آموزش مجازی پارس ض...

توضیحات بیشتر...

توضیحات

دوره اظهارنامه مالیاتی

 

همان طور که می دانید امور مالی و مالیاتی یکی از اجزای مهم و اساسی در شرکت ‌ها و بنگاه‌ های اقتصادی بوده است و برای رسیدن به اهداف سازمانی در کنار هم تلاش می کنند. لازم به ذکر است که این کار به دقت و توجه فراوان نیاز دارد. گاهی عدم اجرای حتی یک بند از این مقررات می‌تواند شرکتی را مشمول جریمه‌ های سنگین و غیر قابل باور کند. از این جهت اهمیت آموزش دوره اظهار نامه مالیاتی و شرکت در دوره های آن در مجموعه های حرفه ای نظیر موسسه آموزش مجازی پارس ضروری تلقی می گردد. بنابراین طبق بیان تعریف کلی کارنامه مالی یک سال کاری شرکت یا شخص که جهت محاسبه مالیات به سازمان امور مالیاتی ارایه می‌گردد را اظهارنامه مالیاتی می‌نامند. 

همان‌طور که می‌دانید یکی از پرکاربرد ترین فعالیت های مربوط به حوزه حسابداری برای مشاغل مختلف تهیه ی اظهارنامه مالیاتی است که به سود رسانی و عدم از دست رفتن هزینه های کمک بسیاری می کند. در همین راستا موسسه آموزش مجازی پارس اقدام به برگزاری دوره اظهارنامه مالیاتی نموده است. از مزایای برگزاری این دوره مدرک و گواهینامه معتبر پایان دوره آن است که به دانش پذیران اعطا می گردد و اطلاعات کاربردی و مناسبی است که توسط اساتید خبره در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

دوره اظهارنامه مالیاتی

 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

 

در ابتدای این مطلب بهتر است به تعریف اظهارنامه مالیاتی بپردازیم. این موضوع چه به صورت خود اظهاری باشد و چه خود سازمان امور مالیاتی در اختیار مودیان قرار گرفته  باشد، یک کارنامه مالی محسوب شده که همه ساله، اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول مالیات، به منظور محاسبه مالیات خود،  در اختیار سازمان مالیاتی قرار می دهند و در این راستا بر فعالیت های اهم تمرکز می کنند. لازم به ذکر است که یک کارنامه مالیاتی یک شرکت در یک دوره مالی که در آن دارایی ها،  بدهی، سرمایه و همچنین میزان سود و زیان در یک بازه مالی مشخص می شود. تهیه و تنظیم کلیه اظهارنامه های مالیاتی از این بعد اهمیت فراوانی دارد که در صورت عدم ارائه به موقع و در مهلت مقرر شرکت / اشخاص حقیقی مشمول جریام و همچنین عدم تعلق معافیت های مالیاتی می باشند.

اما نکته حائز اهمیت میزان ریسک هر اظهارنامه می باشد چرا که در سامانه نظام مالیاتی جدید به این موضوع بسیار تاکید شده است که تمام امور بر مبنای صحیح و مطابق با اظهارات سیستم درست  و صحیح پیش برود تا اینکه ریسک دست یابی به شکست سازمان از نظر مالی کاهش یابد. پس اینجا است که اهمیت شرکت در دوره اظهارنامه مالیاتی موسسه آموزش مجازی پارس نمایان می‌شود و همچنین باید بدانید که این موضوع از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشد و امروزه تمامی مراکز دولتی از ادارات و تمامی بانک‌ ها گرفته تا شرکت‌ های خصوصی و حتی تمامی فروشگاه‌ ها برای انجام امور مالیاتی چند نفر که به این حوزه مسلط هستند را استخدام می کنند. از این رو بازار کار به این افراد متخصص نیاز خواهد داشت.

 

معرفی مالیات و مفهوم اقتصادی آن

 

همان طور که می دانید واژه ها در هر مرحله از زمان در حال تغییر هستند و هر کدام بر اساس تغییرات زمانه و فرهنگ مردم جایی برای تغییر را برای انسان ها باز می کنند. مالیات نیز از آن گروه کلماتی است که با زمانه تغییر کرده است. در حالت کلی معنا و مفهوم آن از ابتدا تا کنون یکسان است اما در گذشته به گونه ای دیگر حساب رسی می شد، هم اکنون با پیشرفته شدن جوامع کاربرد  و نحوه استفاده از آن نیز دچار تحول شده است. اما مالیات کلمه ای می باشد که بسیار گنگ و دارای مفاهیم مختلف و انواع و ابعاد گوناگون است که هر یک به صورت جداگانه به بررسی نیاز دارد.

اما در حالت کلی مالیات مقدار پول و یا مالی است که شهروندان یک کشور طبق قانون به دولت خود می پردازند تا در جهت اداره امور کشور تامین کالا ها و خدمات عمومی و ضروری تضمین امنیت و دفاع همگانی و عمران و آبادانی توسط دولت مورد بهره برداری قرار بگیرد. همچنین علاقه مندان با شرکت در دوره اظهارنامه مالیاتی موسسه آموزش مجازی پارس و دریافت گواهینامه پایان دوره معتبر قادر خواهند بود تا بدون هیچ مشکلی وارد بازار کار شوند.

 

برخی از وظایف سازمان امور مالیاتی 

 

هر کشوری برای ارائه خدمات مالی اختیاراتی را دارد که علاقه مندان وارد شده به حوزه سازمان امور مالیاتی و تهیه اظهارنامه های مالیاتی باید با آن آشنا شوند و برای رسیدن به اهداف مقرر شده در سازمان وظایف را به درستی به انجام رسانند. همچنین می توان گفت که تنها کسانی قادر به اجرای این وظایف هستند که موفق به دریافت گواهینامه پایان دوره اظهارنامه مالیاتی در مجموعه ای حرفه ای و قابل اعتماد مانند موسسه آموزش مجازی پارس شده باشند. تا بتوانند اطلاعات لازم را به دست آورده و به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کنند.

 1. تصدی کلیه امور راجع به اجرای مقررات انواع مالیات های مستقیم و غیر مستقیم و سایر مالیات ها و تمام مراحل مربوط اعم از شناسایی مودیان، تشکیل پرونده و تنظیم شناسنامه های مالیاتی
 2.  مطالعه کردن و مورد بررسی قرار دادن و شناخت موانع نظام مالیاتی و برنامه ریزی جهت رفع موارد غیر قابل حل
 3. اظهار نظر و ارائه پیشنهاد های لازم در زمینه کلیه امور راجع به اجرای مقررات انواع مالیات های مستقیم و غیر مستقیم و سایر مالیات ها
 4. ارائه دادن پیشنهاد های لازم در زمینه تدوین سیاست ها و خط مشی های مالیاتی در اجرای وظایف قانونی 
 5. تنظیم و بررسی نمودن سیاست های اجرایی برای اخذ مالیات در کشور و نظارت برحسن اجرای برنامه های مصوب
 6. در نظر گرفتن تدابیر لازم درخصوص چگونگی اجرای قوانین و مقررات مالیاتی از طریق تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستور العمل های لازم و طراحی نظام ها 
 7. اجرای دقیق و کامل و ارائه پیشنهادهای اصلاحی مورد نیاز درخصوص قوانین و مقررات مالیاتی کشور و نظارت بر درست انجام شدن آن ها
 8. طراحی، تدوین و اجرای پروژه های پژوهشی و اجرایی جهت بهبود وضع نظام مالیاتی کشور های مختلف در زمینه هایی از قبیل اصلاح ساختار مالیاتی، ثبت نام و راهنمایی مودیان، گسترش خود اظهاری، انجام ممیزی های موثر، حسابداری مالیاتی، وصول و اجرا برای تسریع عملیات مالیاتی
 9. مطالعه تطبیقی، بررسی و پژوهش مستمر در نظام های پیشرو مالیاتی کشورهای منتخب برای بهبود سیستم مالیاتی کشور
 10. مطالعه و بررسی به منظور یافتن راه کارهای مناسب شناسایی منابع مالیاتی و افزایش و توسعه ظرفیت های مالیاتی کشور و پیشنهاد آن به وزیر امور اقتصادی و دارایی

 

بهبود روش های عملیاتی اخذ مالیات

 

 جالب است بدانید که در تعداد بی شماری از کشورهای جهان بخش عمده ای از منابع درآمدی دولت، از طریق‎ ‎دریافت مالیات تامین ‏می شود. همچنین سهم مالیات از تمام درآمد های عمومی در میان کشور ها، متفاوت شمرده می شود‎ ‎و میزان آن ‏به سطح توسعه و ساختار اقتصادی آن ها بستگی دارد. در این میان، گریز از مالیات در برخی از ‏کشور ها موجب شده است تا درآمد های مالیاتی،‎ ‎همواره از آنچه که برآورد می شود کمتر ‏باشد چرا که برخی به پرداخت مالیات و اهمیت آن توجهی ندارند. اما این وظیفه دولت مردان است که راهکار هایی جهت حل این مشکل ارائه دهند و مردم را برای پرداخت این موارد ملزوم گردانند.
لازم به ذکر است که توجه به پیوند بین‎ ‎سیاست مالیاتی و دستگاه وصول مالیات در اصلاح نظام مالیاتی کشور از هر ‏نظر موضوعی‎ ‎مهم و قابل فکر کردن محسوب می شود. براین اساس، افزایش درآمد مالیاتی به خودی خود یک هدف در نظر گرفته نخواهد شد و نیاز به درآمد ‏اضافی با در نظر گرفتن سقف نرخ رشد متعادل و نرخ انتظاری‎ ‎نسبت سرمایه به تولید در اقتصاد ‏ تعیین خواهد شد. 

 

تهیه و تنظیم کلیه اظهارنامه های مالیاتی

 

‎نکته ای پس از اخذ مدرک اظهارنامه مالیاتی در نظر گرفته می شود، توجه به قوانین مالیاتی و عدم آگاهی از این قوانین و اجرای آن ها است که در صورت عدم نظارت برای بسیاری از شرکت ها مشکلات بی شماری را پدید آورده است. با بوجود آمدن برخی مسائل در دنیای امروز، درآمد دولت از محل مالیات نقش بسزایی پیدا می کند از طرفی دیگر پرداخت مالیات عادلانه برای شرکتها ضمن رعایت قوانین مالیاتی و جلوگیری از بوجود آمدن برخی محدودیت ها از افزایش هزینه ها و جرایم جلوگیری می کند. تنظیم درست اظهار نامه های مالیاتی اعم از ارزش افزوده و عملکرد و ارائه آن ها در مواعد مقرر قانونی از مهم ترین وظایف مدیران شرکت های می باشد. و تهیه اظهارنامه مالیاتی طبق استانداردهای مصوب و روش های مورد قبول سازمان امور مالیاتی کشور،  یکی از  فعالیت هایی است که مودیان مالیاتی باید همه ساله نسبت به اجام آن ها اقدام کرده و کارنامه فعالیت کسب و کار خود را جهت محاسبه دقیق مالیات، تحویل دهند.

 

 

چرا شرکت در دوره اظهار نامه مالیاتی موسسه آموزش مجازی پارس

 

همان طور که در بخش های ابتدایی این مطلب گفته شد، دوره اظهارنامه مالیاتی برای افرادی طراحی و ارائه شده است که می خواهند در سازمان های مربوط به مالیات در کشور ها مشغول به فعالیت شوند و همین امر موجب شده تا دریافت مدرک اظهارنامه مالیاتی برای متقاضیان و علاقه مندان این زمینه در مجموعه ای حرفه ای نظیر موسسه آموزش مجازی پارس به امری ضروری تبدیل شود. همچنین توصیه می شود که برای استفاده از بخشودگی های  مالیاتی، دریافت معافیت ها و کاهش میزان جرایم قانونی، مودیان محترم نسبت به تکمیل صحیح زیر نظر مشاوران تخصصی و مجرب حسابداری و امور مالیاتی اقدام کنند.

برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل بسته ی آموزشی

به دلیل تطابق با دانش به روز و مورد تایید استانداردهای جهانی، امکان بروز رسانی و تغییر سرفصل ها وجود دارد.

فصل اول مالیات چیست    

 • تعریف مالیات    
 • ماهیت مالیات    
 • اصول مالیات    
 • اصول حقوقی مالیات    
 • اصل محرمانه بودن اطلاعات مالیاتی    
 • اصل عدم تبعیض بین مؤدیان    
 • سیر تحول قوانین مالی و مالیاتی    
 • اشخاص مشمول مالیات    
 • نوع مالیات    
 • سازمان مالیاتی (تشخیص تا وصول)    

فصل دوم تکالیف قانونی مالیات تكاليف اشخاص حقوقي    

 • مدارك مورد نياز براي تشكيل پرونده    
 • معافيت مالياتي    
 • ماليات بر املاك    
 • ماليات اجاره    
 • ماليات بر درآمد مشاغل    
 • مواد  تا  قانون مالیات‌های مستقیم    
 • رسيدگي و نحوه تعيين درآمد مشمول ماليات مشاغل    
 • تكليف مؤديان    
 • نرخ ماليات بر درآمد اشخاص حقيقي موضوع ماده     
 • معافيت مالياتي و هزينه‌هاي قابل قبول    
 • مراجع حل اختلاف    
 • نگهداری دفاتر    
 • ساير دفاتر، اسناد حسابداري و مدارك حساب    
 • نحوه تحرير و نگهداري دفاتر قانوني    
 • چگونگي تنظيم صورت‌هاي مالي نهايي    
 • موارد رد دفاتر    
 • سال مالیاتی چیست؟    
 • مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر عملکرد    
 • خود اظهاری    
 • تشریفات اخذ مالیات از طریق خود اظهاری    
 • جریمه عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر    

فصل سوم معافیت‌ها، تشویق‌ها و جرایم مالیاتی    

 • معافیت‌های مالیاتی    
 • تشویق‌های مالیاتی    
 • جرایم مالیاتی    
 • مالیات شرکت‌ها و سرمایه گذاریهای خارجی    
 • هیأت‌های مالیاتی    
 • هیأت‌های بدوی و تجدید نظر حل اختلاف مالیاتی و شورای عالی مالیاتی    

فصل چهارم تنظیم اظهارنامه و دادرسی مالیاتی    

 • نحوه تنظیم اظهارنامه مالیاتی    
 •  نکته مهم    
 • دادرسی مالیاتی    

مجوزات

تنظیم اظهارنامه مالیاتی

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس