حسابرسی

دوره حسابرسی


دوره حسابرسی چه دوره ای است؟ یکی از مهم ترین و حساس ترین مشاغلی که وجود دارد و می تواند به تامین سلامت اقتصادی یک کشور بپردازد، حسابرسی است. دوره حسابرسی نیز بر پایه این هدف بنا شده تا افراد علاقه مند و آن هایی که در این حوزه فعالیت می کنند بتوانند برای کسب دانش و مهارت های روز حسابرسی در دوره حسابرسی شرکت کنند. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب شده موسسات آموزشی از جمله مرکز آموزش مجازی پارس اقدام به برگزاری این دوره کنند این است که حسابرسی را می ‌توان ستون‌ یک اقتصاد سالم دانست که بد...

توضیحات بیشتر...

توضیحات

دوره حسابرسی چه دوره ای است؟

یکی از مهم ترین و حساس ترین مشاغلی که وجود دارد و می تواند به تامین سلامت اقتصادی یک کشور بپردازد، حسابرسی است. دوره حسابرسی نیز بر پایه این هدف بنا شده تا افراد علاقه مند و آن هایی که در این حوزه فعالیت می کنند بتوانند برای کسب دانش و مهارت های روز حسابرسی در دوره حسابرسی شرکت کنند. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب شده موسسات آموزشی از جمله مرکز آموزش مجازی پارس اقدام به برگزاری این دوره کنند این است که حسابرسی را می ‌توان ستون‌ یک اقتصاد سالم دانست که بدون آن‌ سیستم مالی توان ایستادگی ندارد. به همین خاطر هم در هر جامعه ای نیاز است که نیروهای حرفه ای و متخصص در حوزه حسابرسی تربیت شود. اگر شما هم به رشته و فعالیت در آن علاقه دارید می توانید همین حالا در دوره آموزش حسابرسی شرکت کنید.

حسابرسی چیست؟

متاسفانه هنوز هم افراد زیادی هستند که حسابرسی و حسابداری را شبیه به هم می دانند در صورتی که این یک اشتباه بزرگ است. برای درک بهتر شما از حسابرسی قصد داریم که آن را بیشتر و بهتر برای شما توضیح دهیم تا با تفاوت آن با حسابداری آشنا شوید. براساس «بیانیه مفاهیم بنیادی حسابرسی» که توسط «انجمن حسابداری آمریکا» منتشر شده است، حسابرسی عبارت است از «فرایندی کاملا سامان یافته به شکل جمع‌ آوری و ارزیابی بی‌ طرفانه ی شواهد درباره ی ادعاهای مربوط به فعالیت ‌ها و وقایع اقتصادی، برای تعیین میزان انطباق این ادعاها با معیارهای از پیش تعیین ‌شده و گزارش نتایج به اشخاص ذی ‌نفع». طبق این بیانیه می توان تعریفی کوتاه اما بسیار جامع از حسابرسی را دید که ممکن است برای بسیاری از افراد سخت و نامفهوم باشد.

اگر بخواهیم حسابرسی را به بیان ساده تعریف کنیم، باید بگوییم که حسابرسی فرایندی است که در آن اسناد، صورت‌ ها و معاملات مالی یک مجموعه مورد بررسی و صحت سنجی قرار گرفته و در انتها نتایج این بررسی در قالب یک گزارش به ذینفعان و افرادی که درخواست حسابرسی داده ‌اند ارائه می ‌شود. به همین دلیل هم در حسابرسی اسناد مالی ثبت ‌شده در حسابداری یک شرکت، مورد بررسی قرار می‌ گیرد تا هرگونه اشباه یا تقلب در آن مشخص شده و از بروز فساد در سیستم جلوگیری ‌شود.

بهتر است بدانید که حسابرسی بر مبنای استانداردهایی انجام می ‌شود که توسط یک موسسه که در جایگاه بالاتر قراردارد ابلاغ می ‌شود. به همین علت هم در فرایند حسابرسی اسناد مالی کاملا مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند تا انطباق آن ‌ها با استانداردهای حسابداری تایید شود. به ‌طور خلاصه همان ‌طور که گفته شد، حسابرسی فرایندی است جهت تایید و یا رد صحت اطلاعات و گزارش ‌های مالی یک شرکت.

حسابرس کیست؟

مسلما با خواندن مطالبی که پیش تر گفتیم با خودتان می گویید که پاسخ به این سوال بسیار ساده است. در حالت کلی حسابرس فردی است که مسئولیت حسابرسی صورت‌ ها و اسناد مالی یک کسب ‌و کار را بر عهده می ‌گیرد. یک حسابدار باید کاملا از دیگر افراد بخش مالی و حسابداری مستقل بوده و با بخش حسابداری و مالی شرکت و افراد شاغل در آن رابطه نداشته و منافع مشترک نداشته باشد.

فردی که در زمینه حسابرسی فعالیت می کند باید تحصیلات حسابداری داشته و به‌ صورت تخصصی در شاخه حسابرسی دانش و تجربه داشته باشد. تسلط به اصول و استانداردهای حسابداری علاوه بر استانداردهای حسابرسی هم می توان یکی دیگر از ویژگی های خاص یک حسابرس دانست. در بسیاری از نقاط مختلف دنیا برای تبدیل ‌شدن به یک حسابرس، باید از سازمان یا نهادی مشخص گواهینامه صلاحیت دریافت کرد. همچنین لازم به ذکر است درصورتی ‌که یک حسابرس در کار خود تخلفی انجام دهد، علاوه بر ابطال این گواهینامه، با توجه به حساسیت کار، معمولاً مجازات سنگینی هم‌ ردیف متهم اصلی برای او در نظر می ‌گیرند. به همین دلیل هم ما به شما عزیزانی که در این حوزه فعالیت می کنید و یا به تازگی از این رشته فارغ التحصیل شده اید توصیه می کنیم که حتما با ثبت نام در دوره حسابرسی و شرکت در آن دانش روز حسابرسی را کسب و مهارت های خاصی که برای موفقیت بیشتر در این حوزه نیاز دارید را کسب کنید.

همچنین همان طور که کمی پیش تر هم به این موضوع اشاره کردیم، دریافت گواهینامه حسابرسی یکی از الزامات شروع کار شما در این حوزه است و بسیاری از کارفرمایان هنگام استخدام افراد علاوه بر بررسی رزومه و سابقه کارشان به لیست مدارک نگاه می اندازند و آن ها را نیز مورد بررسی قرار می دهند. به همین دلیل اگر می خواهید نسبت به سایر رقبای تان بالاتر باشید و شانس بیشتری برای استخدام در شرکت ها و سازمان های دیگری داشته باشید بهتر است جهت کسب مهارت های خاص و دریافت مدرک حسابرسی معتبر حتما در دوره حسابرسی موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان شرکت کنید.

انواع حسابرس

حسابرسان نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر ازنظر نوع و نحوه فعالیت به چند دسته مختلف تقسیم می شوند. به ‌طورکلی در این دسته بندی 3 نوع حسابرس مستقل، حسابرس دولتی و حسابرس داخلی وجود دارد.

حسابرس مستقل: حسابرسان مستقل به افراد و یا شرکت‌ هایی می گویند که به‌ صورت حرفه ‌ای اقدام به ارائه خدمات حسابرسی می ‌کنند. این افراد معمولا از سوی مدیران شرکت ‌ها دعوت به کار شده و براساس یک قرارداد حسابرسی صورت های مالی یک مجموعه را انجام می دهند. ممکن است به فراخور نیازهای مدیریت، گزارش‌ های مختلفی از سوی حسابرس مستقل به شرکت ارائه شود که پیشنهادهای اصلاحی هم می تواند در این گزارش ها وود داشته باشد.

حسابرس دولتی: همان ‌طور که از نام آن مشخص است، حسابرس دولتی با تکیه‌ بر استانداردهای حسابداری دولتی، به بررسی و تحلیل ابعاد مختلف مالی یک سازمان یا نهاد دولتی می ‌پردازد.

حسابرس داخلی: حسابرس داخلی از سوی مدیرعامل و یا هیئت ‌مدیره استخدام شده و طبق دستور آن ها موظف است به بررسی و تحلیل مستمر فعالیت ‌های مالی شرکت بپردازد. همچنین وی باید در بازه های زمانی مشخص گزارش هایی نیز به آن ها ارائه دهد. بدیهی است، با وجود شاغل بودن حسابرس داخلی در شرکت، این فرد به ‌طور کاملا مستقل از بخش حسابداری فعالیت می ‌کند.

حسابرسی با حسابداری چه تفاوتی دارد؟

اساسی ترین تفاوت حسابرسی با حسابداری در ماهیت کاری آن‌ ها است؛ حسابداری بدون شک شغلی عملیاتی و مبتنی بر ثبت گزارش است، این درحالیست که حسابرسی کاملا کنترلی و نظارتی است. ار بخواهیم دقیق تر تفاوت این دو را نشان دهیم باید بگوییم که حسابرس و حسابدار در دو سوی فرایند مالی شرکت قرار دارند. تفاوت دیگر حسابدار و حسابرس شیوه فعالیت آن‌ ها است؛ حسابدار هرروز و به ‌طور مستمر اقدام به حسابداری شرکت می ‌کند اما در مقابل آن حسابرس عموما در مواقع خاص و در صورت لزوم وارد عمل می ‌شود. اما یکی ازمهم ترین و اصلی ترین تفاوت های حسابداری و حسابرسی، توانایی‌ ها و مهارت آن ‌ها است. یک حسابدار باید قدرت محاسبه بالایی داشته باشد، درحالی ‌که حسابرس قدرت تجزیه تحلیل و تیزبینی بیشتری نیاز دارد.

چه ارتباطی میان حسابرسی و حسابداری وجود دارد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که در هر دو فرایند حسابداری و حسابرسی از یک علم مشترک استفاده می شود. به طور کلی هر چیزی یک حسابدار به آن واقف است یک حسابرس نیز آن را می داند و هر آن چه یک حسابرس می ‌داند، یک حسابدار بلد است. هم حسابداری و هم حسابرسی مبتنی بر محاسباتی هستند که در قالب استانداردهایی مشخص باید انجام شوند. از جهت آکادمیک و رشته دانشگاهی، غالبا حسابرسی را به ‌عنوان شاخه ‌ای از حسابداری به حساب می آورند. در واقع در شاخه حسابرسی، فرد مهارت‌ های موردنیاز یک حسابرس را به‌ صورت تخصصی آموزش می ‌بیند.

وظایف مدیر حسابرسی چیست؟

یک فرد که در جایگاه مدیر حسابرسی قرار گفته است موظف است که امور سازماندهی و نظارت بر حسابرسی های داخلی را بر اساس برنامه حسابرسی سالانه انجام دهد. درضمن چنین فردی معمولا یک تیم حسابرسی را اداره می کند. مدیران حسابرسی مسئول نظارت بر عملیات داخلی، فرآیندها و شیوه ها هستند. همچنین هریک از آن ها ممکن است تغییرات و پیشرفت های مربوط به سیاست های موجود را پیشنهاد کنند تا مطمئن شوند که آیا مطابق با استانداردهای تعریف شده ی دولت و شرکت می باشند یا خیر.

بسیاری از مدیران حسابرسی تیمی از حسابداران و حسابرسان تازه کار را مدیریت می کنند و کارهای آن ها را بازبینی کرده و آن ها را راهنمایی می کنند. همان طور که پیش تر هم ذکر شد حسابرسی بخش مهمی هر کسب و کار است. مدیر حسابرسی نقش ویژه ای در تضمین مدیریت ریسک و فرآیندهای حسابرسی موفقیت آمیز دارد. این نقش نیاز به کارمندی دارد که با مالیات، سود و زیان، ترازنامه ها و استانداردهای حسابرسی گروه آشنا باشد. به همین دلیل هم مدام به شرکت در دوره حسابرسی موسسه آموزش عالی آزاد تاکید داریم چرا که دانش پذیران در این دوره به کمک اساتید حرفه ای تعلیم می بینند و به عنوان یک نیروی خبره وارد بازار کار می شوند. فراموش نکنید برای موفق شدن و موفق ماندن در این حوزه باید مهارت ها توانایی های خاصی داشت همچنین لازم است که همیشه از تغییرات روز قوانین حسابرسی و حسابداری آگاه بود.

به طور کلی لازم است که مدیران با هر تغییری در قوانین و مقررات حسابداری به روز شوند. هم چنین مدیریت ریسک های کسب و کار یا مشاوره درباره ی فرآیندهای حسابرسی از وظایف مهم مدیر حسابرس است. این مدیران بسیار تحلیلگر بوده و دارای توانایی های حسابداری در سطح عالی هستند و مشاوره ی تخصصی برای کسب وکار ارائه می دهند. وظایف مدیر حسابرسی بسته به نوع سازمانی که در آن مشغول به کار است دارای وظایف خاصی است.

برگزارکننده: مرکز آموزش مجازی پارس
ثبت نام و افزودن گواهینامه ها

سرفصل بسته ی آموزشی

به دلیل تطابق با دانش به روز و مورد تایید استانداردهای جهانی، امکان بروز رسانی و تغییر سرفصل ها وجود دارد.

فصل اول    

 • حسابرسي مالي توسط مدير حسابرسي    
 • انواع حسابرسي از نظر ماهيت کار و زمان انجام آن    
 • انواع حسابرسان    
 • حسابرس مستقل    
 • بازرس قانوني    
 • حسابرس داخلي    
 • بررسي همپيشگان    
 • استانداردهاي پذيرفته شده حسابرسي و اهداف آن    
 • هدف حسابرسي صورت هاي مالي    
 • الزامات اخلاقي مربوط به حسابرسي صورت هاي مالي    
 • انجام حسابرسي صورت هاي مالي    
 • دامنه حسابرسي صورت هاي مالي    
 • اطمينان معقول    
 • تعریف گزارشات حسابرسي    
 • اجزاي اصلي گزارش حسابرسي    
 • انواع گزارشات حسابرسي    
 • موارد عدم توافق يا عدم رعايت استانداردهاي حسابداري    
 • موارد محدوديت در رسيدگي    
 • موارد ابهام در رسيدگي    
 • محدوديت در رسيدگي    
 • موارد مندرج در بند مقدمه    
 • دستورالعمل تهيه و ارائه گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني کليات    
 • تفاوت بازرس قانوني و حسابرس    
 • حسابرس    
 • بازرس قانوني    
 • گزارش عدم اظهارنظر ابهام يا رفع ابهام    
 • گزارش هاي دو پهلو حسابرسي    
 • استانداردهاي حسابرسي    
 • عدم يکنواختي در جمله بندي گزارشات تعديل شده حسابرسي    
 • ساير خدمات حرفه اي حسابرسان    
 • حق الزحمه حسابرسي    
 • رتبه بندي مؤسسات حسابرسي    
 • پاسخ سازمان نظارت بر شرکت هاي عمومي (PCOAB)    
 • تجزيه و تحليل صورت هاي مالي    

فصل دوم    

 • اجراي مسئوليت قانوني حسابرسان    
 • آيين رفتار حرفه اي    
 • احکام    
 • مسئوليت مديريت    
 • مسئوليت حسابرس    
 • محدوديت هاي ذاتي حسابرسي    
 • ترديد حرفه اي    
 • بحث هاي برنامه ريزي    
 • پرس و جو از مديريت    
 • خطر حسابرسي و اهميت    
 • روش هاي لازم در شرايط احتمال وجود تحريف    
 • بررسي ارتباط تحريف شناسايي شده با تقلب    
 • ارزيابي تحريف و اثر آن بر گزارش حسابرس    
 • مستندسازي    
 • تأييديه مديريت    
 • اطلاع رساني    
 • مطلع نمودن مديران اجرايي از تحريف هاي ناشي از اشتباه    
 • مطلع کردن مديران اجرايي، هيئت مديره و مجمع عمومي از تحريف هاي ناشي از تقلب    
 • مطلع کردن هيئت مديره از نقاط ضعف با اهميت در کنترل داخلي    
 • اطلاع به مقامات ذي صلاح قانوني و اجرايي    
 • عدم امکان تکميل کار توسط حسابرس    
 • اطلاع رساني به حسابرس جانشين    
 • خطرات ذاتي و کنترل آن ها    
 • خطر ذاتي Inherent Risk    
 • خطر کنترل Control Risk    
 • خطر عدم کشف Detection Risk    

فصل سوم    

 • کنترل فرم هاي حسابرسي و کيفيت حسابرسي ها    
 • مسئوليت حسابرس در کاربرگ ها    
 • مالکيت کاربرگ هاي حسابرسي    
 • نقش کاربرگ ها در کار حسابرسان    
 • انواع کاربرگ ها    
 • عوامل مؤثر بر قضاوت حسابرس    
 • مفهوم استقلال در استانداردهاي حسابرسي    
 • استقلال به عنوان يک مفهوم انتزاعي    
 • ماهيت استقلال حسابرسي    
 • ابعاد گوناگون استقلال حسابرس    
 • انگيزه هايي براي شايستگي و استقلال حسابرسي    
 • انگيزه کلي تضاد منافع در حسابرسي و تأثير آن بر استقلال    
 • نگاهي به مفهوم استقلال در مراجع بين المللي    
 • سيستم کنترل کيفيت در مؤسسه هاي حسابرسي    

فصل چهارم    

 • نمونه گيري در حسابرسي    
 • تعاريف    
 • انواع بررسي هاي نمونه اي    
 • مزاياي نمونه گيري    
 • انواع نمونه گيري تصادفي    
 • انواع نمونه گيري    
 • نمونه گيري تصادفي طبقه بندي شده    
 • نمونه گيري در حسابرسي    
 • اندازه نمونه    
 • خطر نمونه گيري در آزمون و کنترل ها    
 • خطر نمونه گيري در آزمون هاي محتوا    
 • ارزيابي نتايج نمونه    
 • مقايسه نمونه گيري آماري و غير آماري    
 • انتخاب تصادفي    

فصل پنجم    

 • تحليل شواهد حسابرسي    
 • شواهد حسابرسي    
 • احتمال خطر حسابرسي    
 • ارتباط بين احتمال خطر و نبود اطمينان (ابهام )    
 • پيچيدگي، نبود اطمينان (ابهام ) و زندگي واقعي    
 • انواع نبود اطمينان    
 • ابهام ناشي از ناسازگاري    
 • ابهام ناشي از عدم تشخيص    
 • کاربست منطق فازي براي نبود اطمينان (ابهام )    
 • منطق فازي و آموزش حسابرسي داخلي    
 • تعريف رويدادهاي پس از تاريخ ترازنامه    
 • انواع رويدادهاي پس از تاريخ ترازنامه    
 • روش هاي رسيدگي به رويدادهاي بعد از تاريخ ترازنامه    
 • کشف بعدي حقايق موجود در تاريخ گزارش حسابرسان    
 • کشف بعدي روش هاي رسيدگي اجرا نشده    
 • شواهد مربوط به معاملات اشخاص وابسته    
 • شواهد حاصل از رويدادهاي بعد از تاريخ ترازنامه    
 • صورت هاي مالي فرضي    
 • اهداف حسابرسي رويدادهاي پس از تاريخ ترازنامه    
 • تاريخ گذاري دوگانه گزارش حسابرسي    
 • مسئوليت هاي حسابرسان    
 • دورنماي دعاوي حقوقي    
 • مسئوليت حسابرسان در برابر صاحب کاران    
 • دادخواهي صاحب کاران    
 • مسئوليت انتظامي حسابرسان    
 • مسئوليت مدني    
 • مسئوليت مدني و قانون بازار اوراق بهادار    
 • مسئوليت جزايي    
 • پيشگيري از بروز مسئوليت هاي قانوني    

فصل ششم    

 • تحليل اهداف و برنامه ريزي حسابرسي    
 • راه هاي کسب شناخت از فعاليت صاحب کار    
 • کسب شناخت    
 • کاربرد شناخت    
 • حسابرسي و ارزيابي عملکرد    
 • فوايد و مزاياي نظام ارزشيابي عملکرد    
 • اهداف و مقاصد ارزيابي عملکرد   
 • ايجاد سيستم ارزيابي عملکرد   
 • تقويت ارتباطات درون و برون سازماني    
 • انتخاب معيار    
 • کميت و کيفيت    
 • ويژگي هاي يک معيار خوب    
 • نحوه محاسبه ارزيابي عملکرد    
 • جمع آوري اطلاعات    
 • منابع اطلاعات    
 • الگوبرداري    
 • تدوين اهداف اجرايي    
 • تجزيه و تحليل اطلاعات و ارزيابي عملکرد    
 • استانداردهاي حسابرسي    
 • نکات عمده استانداردهاي حسابرسي    

فصل هفتم    

 • استفاده از سيستم کنترل داخلي در حسابرسي ها    
 • کنترل ها در سيستم هاي کامپيوتري    
 • مراکز خدمات کامپيوتري    
 • کنترل هاي عمومي و کاربردي    
 • انواع سيستم هاي کاربردي    
 • اصول تشريح ماهيت کنترل ها در سيستم هاي کامپيوتري    
 • کنترل هاي مرحله ايجاد سيستم هاي کاربردي    
 • کنترل هاي مرحله اجرا و کنترل هاي حفاظت و ايمني    
 • کنترل هاي پيشگيرانه ، يابنده و اصلاحي    
 • پيوست ١    
 • پيوست ٢    
 • پيوست ٣    
   

مجوزات

حسابرسی

۷ روز هفته ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم.
کلیه حقوق مادی و معنوی برای وب سایت مرکز آموزش مجازی پارس محفوظ است.
طراحی و توسعه با توسط تیم IT در پارس